Unikátní objev: Vědci tvrdí, že po dvaceti letech pátrání našli legendární loď kapitána Cooka

Australské národní námořní muzeum oznámilo, že vrak lodi nalezený u pobřeží Spojených států byl potvrzen jako loď Endeavour, napsal Evening Standard.

Vrak lodě kapitána Jamese Cooka se nacházel pouhých 500 metrů od pobřeží USA, pohřbený téměř 250 let v sedimentech a bahně. Jeho identifikace nebyla snadná. Vědci a „podmořští“ archeologové používali obvyklé metody průzkumu historických lodí. Od konstrukčních detailů, po kontrolu historických záznamů až v použití všeho, co z plavidla zbylo, k vymodelování jeho původní podoby. Typy lodí jsou si přitom často podobné, což ztěžuje přesnou identifikaci.

Práce v mořském prostředí přitom situaci značně komplikuje. Dřevěné vraky lodí bývají na mořském dně špatně zachované. Pokud jsou hodně staré, vědci zkoumají hlavně nedřevěné části, jako jsou dělové koule, děla, kovové předměty a sklo. To je obtížné, protože vraky jsou obrovskou sbírkou materiálu a některé artefakty mohou být mnohem starší než je vrak sám.

Generální ředitel Australského národního námořního muzea Kevin Sumption řekl, že poslední kousky skládačky skutečně potvrdily nález vraku lodi Endeavour legendárního kapitána a „objevitele“ Austrálie Jamese Cooka. „Tohle je důležitý okamžik. Je to pravděpodobně jedno z nejdůležitějších plavidel v naší historii,“ prohlásil.

Na lodi Endeavour vyplul britský kapitán a průzkumník James Cook v roce 1768 hledat „neznámou jižní zemi“ zvanou Terra Australis Incognita a za dva roky už spustil kotvu u východního pobřeží dnešní Austrálie. O 18 let později vplula britská flotila do přístavu Sydney, aby zde založila trestanecké kolonie. 

Zdroj: Evening Standard