Teleskop Jamese Webba dosáhl zdokonalení dosavadních snímků. Podívejte se, v čem je lepší než ty předchozí

Všechny čtyři vědecké přístroje na vesmírném dalekohledu NASA Jamese Webba dosáhly dokonalého zarovnání, uvedli představitelé projektu v pondělí (9. května) na telekonferenci, informoval web livescience.

„S potěšením oznamuji, že vyrovnání dalekohledu bylo dokončeno s ještě lepším výkonem, než jsme očekávali,“ řekl podle Michael McElwain, vědec z NASA. „V podstatě jsme dosáhli dokonalého vyrovnání dalekohledu. Optika dalekohledu není nijak upravována, což by materiálně zlepšilo naši vědeckou výkonnost.“

Pro ilustraci připravenosti dalekohledu NASA sdílela ukázkový snímek pořízený Webbovým Mid-Infrared Instrument nebo MIRI. Nový snímek ukazuje vedle sebe srovnání pozorování nedaleké galaxie pořízené Webbem s pozorováními stejné galaxie pořízenými dříve Spitzerovým vesmírným dalekohledem NASA. Zatímco snímek ze Spitzera ukazuje rozostření sedmi blízkých hvězd umístěných ve Velkém Magellanově mračnu, satelitní galaxii, která obíhá kolem Mléčné dráhy, snímek Webb stejné oblasti zachycuje hvězdy v popředí v ostrých detailech, kompenzovaných jemnými oblaky.

Se zarovnanými přístroji čeká teleskop Webb na konečnou kalibraci přístroje, než oficiálně začne studovat vzdálené hvězdy koncem tohoto léta. V červenci bude teleskop sdílet svou první sadu vědeckých snímků zaměřujících se na galaxie a další objekty.

NASA spustila teleskop 25. prosince 2021. Dalekohled se skládá z 18 šestiúhelníkových zrcadlových segmentů, které jsou smontovány do jednoho velkého, 6,4 m širokého zrcadla. Konstrukce umožnila, aby se zrcadlový systém dalekohledu při startu složil do rakety, na rozdíl od Webbova předchůdce, Hubbleova vesmírného dalekohledu, který má pouzejedno primární zrcadlo o průměru asi 2,4 m. Vědci předpovídají, že Webb bude schopen zobrazit vzdálené objekty až 100krát příliš slabé na to, aby je viděl Hubbleův dalekohled. 

Zdroj: livescience.com