Nový snímek z NASA odhaluje nejvzdálenější hvězdu, která kdy byla objevena. Jaké je její tajemství?

NASA odhalila nejvzdálenější hvězdu, která kdy byla pozorována, na novém snímku, který může vědcům pomoci lépe porozumět našemu vesmíru, informoval deník The Sun.

Americká vesmírná agentura ve středu sdílela fotografii hvězdy nazvané WHL0137-LS. Snímek je důkazem objevu dosud nejvzdálenější hvězdy. Vědci hvězdě přezdívají „Earendel“, což v angličtině znamená „ranní hvězda“ nebo „vycházející světlo“. Hvězdu zachytil Hubbleův dalekohled NASA, který vypustili již v roce 1990.

Tato hvězda se nachází ve vzdálenosti 28 miliard světelných let od Země a pouhých 900 milionů let od Velkého třesku. Studie také naznačuje, že Earendel by mohl být 50 až 500krát hmotnější než naše Slunce. Navzdory její jasnosti uplynulo celých 12,8 miliard let, než světlo hvězdy dosáhlo Hubbleova vesmírného dalekohledu. A co víc, Earendel je o 8,2 miliardy let starší než Slunce a Země.

„Když bylo vyzařováno světlo, které vidíme z Earendelu, byl vesmír starý méně než miliardu let, pouhých 6 % jeho současného věku,“ uvedla Victoria Strait, postdoktorandka z Kodaně.

Toto pozorování Earendelu bylo umožněno díky „gravitační čočce“. Technický termín byl vytvořen Albertem Einsteinem a popisuje, kdy bližší předměty fungují jako lupa pro vzdálené předměty.

„Normálně v těchto vzdálenostech vypadají celé galaxie jako malé šmouhy, se světlem milionů hvězd, které se mísí. Galaxie hostící tuto hvězdu byla zvětšena a zdeformována gravitační čočkou do dlouhého srpku, který jsme nazvali Sunrise Arc“, dodává Brian Welch, astronom z Johns Hopkins University v Baltimoru.

Aby tým potvrdil svá zjištění, použije k pozorování Earendela nedávno vypuštěný vesmírný dalekohled NASA Jamese Webba. Dokonce umožní změřit jeho chemické složení. Potenciálně by Earendel mohl být prvním známým příkladem nejstarší generace hvězd ve vesmíru. Odborníci tvrdí, že tento objev může vrhnout světlo na původ vesmíru.

Zdroj: thesun.co.uk