Vychutnejte si ohromující boční pohled na náhodně zachycenou galaxii dalekohledem Jamese Webba

Pokud stále ještě žasnete nad prvním zveřejněním barevných snímků z vesmírného dalekohledu Jamese Webba, nejste sami. Tento týden jsme se dočkali odhalení úplně prvního snímku a krátce po něm následovaly další čtyři zbrusu nové snímky, které ukazují náš vesmír v dosud neviděných detailech. Je tu však jeden velmi důležitý detail, který nám při prvním pohledu unikl, píše web Sciencealert.

V levém horním rohu snímků mlhoviny Jižní prstenec se nenápadně nachází něco, co vypadá jako světelný pruh (asi 1 cm dlouhý). Ve skutečnosti se v tomto nenápadném proužku skrývá boční pohled na galaxii.

Tato perspektiva by měla astronomům umožnit studovat, jak jsou hvězdy rozmístěny v celé galaxii. To, na co se díváte, jsou velkolepé vlny smrti z mlhoviny Jižní prstenec, což je mohutný oblak prachu a plynu, který se nachází asi 2 000 světelných let daleko. V jejím středu se nacházejí dvě hvězdy. Ta slabší je bílý trpaslík (zhroucené jádro mrtvé hvězdy), který měl během svého života až osmkrát větší hmotnost než Slunce.

Dosáhl konce svého života, odfoukl své vnější vrstvy a jádro se zhroutilo do ultrahustého objektu: až 1,4násobek hmotnosti Slunce zabalený do objektu o velikosti Země. Jasnější hvězda se nachází v raném stádiu svého vývoje a jednoho dne exploduje do vlastní mlhoviny. Vlevo odhaluje kamera JWST bublinky oranžového vodíku z nově vzniklých expanzí a také modrou mlhovinu horkého ionizovaného plynu ze zbytků rozžhaveného jádra mrtvé hvězdy.

Na snímku vpravo tvoří modré uhlovodíky podobné vzory jako oranžové na předchozím snímku, protože se shromažďují na povrchu prachových prstenců vodíku.

Zdroj: sciencealert.com