Jak vzniká duha vzhůru nohama?
NASA sdílela úžasný snímek obrácené duhy, která vypadá jako barevný úsměv na obloze, píše web The Sun.
Vědecký název tohoto jevu je „cirkumzenitální oblouk“ Snímek, který NASA sdílela, byl pořízen na Sicílii 24. února. Živě barevné oblouky se často nazývají „úsměvné duhy“ kvůli jejich zakřivení a barvám vzhůru nohama. U cirkumzenitálních oblouků je zenit uprostřed a na vnější straně červený, ve srovnání s duhami, jejichž oblouky se po dešti ohýbají k horizontu.
Skutečné duhy jsou však tvořeny kapičkami vody, které lámou sluneční světlo a vytvářejí spektrum barev. Pokud najdete správné podmínky, možná budete moci sami vidět jeden z těchto „duhových úsměvů“. NASA říká, že když je Slunce nízko na obloze, musíte se dívat přímo nahoru. Budete také potřebovat vlhkost na obloze, aby se objevila duha.
„Cirkumzenitální oblouky jsou produktem lomu a odrazu v plochých šestiúhelníkových ledových krystalech, jako jsou ledové krystaly, které vytvářejí sundogy, které se tvoří ve vysokých tenkých mracích“, řekla NASA.
Americké vesmírné agentuře se snímek líbil natolik, že se stal snímkem NASA dne 11. března. Říká se, že Země je jedinou planetou ve sluneční soustavě, která má duhu. Je to proto, že vyžadují srážky a sluneční světlo.
Zdroj: thesun.co.uk
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]