Tato dělostřelecká munice má spasit Ukrajinu. A přichází z Korejského poloostrova

Hledání dělostřelecké munice pro Ukrajinu pokračuje v USA i v Evropě. Válka vyvolala obrovskou poptávku, kterou evropské a americké muniční závody nezaznamenaly již několik desetiletí. Nejnovější zdroj poskytne dostatek munice na několik týdnů intenzivních bojů. Podíváme se na to, co může Jižní Korea darovat.

Ukrajina je odsouzena k tomu, že bude ze Západu dostávat munici pro dělostřelecké zbraně ráže 155 mm používané v houfnicích M777, FH-70 a samohybných systémech jako AHS Krab, PzH 2000, Zuzana 2, Caesar nebo M109. Vzhledem k tomu, že Ukrajinci mohou spotřebovat až 5 000 nábojů denně, není americký a evropský zbrojní průmysl schopen držet krok s výrobou, jak píše server Mil.

Pravidelné dodávky munice na Ukrajinu tak pravidelně vyčerpávají zásoby zemí NATO i velmi starých raket ze 60. let. Američané přiznali, že jejich zásoby munice v srpnu klesly na úroveň, která znepokojuje Pentagon. Z tohoto důvodu se hledají další zdroje munice ze zemí, které se z různých důvodů oficiálně zavázaly neposílat Ukrajině vojenskou podporu.

Je však třeba poznamenat, že nedostatek oficiální podpory nebrání válečnému podnikání, jak již ukázaly předchozí dodávky výzbroje vyrobené v Bulharsku, Pákistánu a zpočátku v Německu. Zemí, která má vzhledem k historickým souvislostem velmi významné kapacity na výrobu zbraní a dosud chyběla, je Jižní Korea.

USA a Jižní Korea si plácli

Dohoda s USA umožní Jižní Koreji dodržet veřejný závazek a zároveň podpořit klíčového spojence, který pomůže odstrašit Severní Koreu. Přinese také značnou injekci zakázek pro rozsáhlý obranný průmysl, který je zkušený v době míru.

Korejští výrobci střeliva nebo ručních palných zbraní se při nedostatku vládních zakázek rádi stávají subdodavateli společností prodávajících munici na civilním trhu, jak uvedl server AJU Daily. Příkladem může být munice PMC vyráběná společností Poongsan Corporation (vyrábí také náboje ráže 155 mm) a Dasan Machineries, která vyrábí četné verze karabin AR-15, AK nebo pistolí Colt 1911, často později přeznačených mnoha společnostmi.

Kvalitativně bude korejská dělostřelecká munice shodná se střelami jako DM121, OFd MKM, což je ekonomická varianta umožňující zasáhnout cíle na vzdálenost cca 31 km, nebo M549A1 s dostřelem až 60 km, pokud je vybavena raketovým nosičem.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, ajudaily.com