Houfnice Bohdana ve výrobě. Osvědčila se na frontě, bude vyrobeno více kusů

Ukrajinský zbrojní průmysl pracuje na nové verzi samohybné houfnice 2S22 Bohdana. Jedná se o houfnici, která ve své prototypové verzi sehrála významnou roli při osvobozování Hadího ostrova, když mimo jiné zničila ruský systém Pancir-S1.

Houfnice Bohdana vzniká ve spolupráci Novokuzněckého strojírenského závodu a automobilky KrAZ. O její unikátnosti zatím svědčí fakt, že Ukrajinci dosud vyrobili pravděpodobně jen jeden takový stroj. Nyní však podle portálu Defence Romania ukrajinští obránci zahajují sériovou výrobu této 155mm samohybné houfnice.

První práce firem zapojených do projektu Bohdana začaly v roce 2016 a pokračovaly další dva roky. V roce 2018 byl tento stroj vyhovující standardu NATO pro munici ráže 155 mm poprvé představen před veřejností. Přestože první zkoušky zbraně probíhaly ještě na konci roku 2019, poslední testy se uskutečnily v prosinci 2021/lednu 2022. Tehdy houfnice úspěšně vystřelila 450 ran.

Od té doby se houfnice Bohdana osvědčila, zejména v červenci loňského roku. Houfnice přispěla k osvobození Hadího ostrova. Tam zničila ruský protiletadlový systém Pancir-S1.

2S22 Bohdana se dostává do sériové výroby

Ukrajinská vláda financovala sériovou výrobu houfnice Bohdana, přičemž práce by měly začít ještě na jaře. Samohybná houfnice je namontována na podvozku nákladního automobilu KrAZ-63221 v konfiguraci se třemi nápravami a pohonem všech kol (6×6) a s pancéřovanou kabinou. Pro sériovou verzi výrobce pravděpodobně použije jiný podvozek. Efektivní dostřel je až 45 km a umožňuje vystřelit až šest nábojů (ráže 155 mm) za minutu. O obsluhu stroje se zase stará pětičlenná posádka, jak uvádí web Military Factory.

Dosah lze teoreticky prodloužit až na 50 km, pokud se použije raketa s raketovým pohonem. Zatím není jasné, jaký systém řízení palby a nabíjení budou mít sériové modely. Experimentální verze je vybavena technologií Siemens a automatickým dobíjením.

Zdroj: redakce, defenceromania.ro, militaryfactory.com