Rusové už nemají kostky ERA Kontakt-1. Budou je vyrábět po garážích

Problémy Ruska s výrobou i té nejjednodušší výzbroje a jejích komponentů jsou zarážející. Dochází dokonce k tomu, že schémata zbraní jsou zveřejněna na internetu pro každého, kdo má kapacitu pomoci s výrobou, jak píše server Defense Express. Vysvětlíme vám, co jsou kostky ERA Kontakt-1 a jaká je jejich úloha.

Rusové posílají do boje stále starší obrněnou techniku i v podoběstarožitností, jako jsou transportéry BTR-50 nebo tanky T-54/55, a jejich hlavní myšlenkou, jak zvýšit její šance na přežití, je namontovat více kostek reaktivního pancéřování Kontakt-1.

Ty se nedostávají jen na tanky, ale dokonce i na bojová vozidla pěchoty rodiny BMP, transportéry BTR apod., kde představují pro posádky smrtelnou hrozbu. Jejich posádky se zřejmě domnívají, že když kostky Kontakt-1 fungují na tancích, pomohou i na lehčích vozidlech…..

Podle Patricka Senfta pracujícího pro skupinu ARES (Armament Research Services), který se odvolává na ruské kanály na Telegramu, chybí ruským tankovým posádkám v Doněcké oblasti 3000 kostek, přičemž jejich měsíční potřeba se pohybuje v průměru mezi 1000 a 1200 kostkami.

Zdá se, že Rusku došly obrovské zásoby tohoto roztoku z dob SSSR a současné výrobní kapacity státu jsou nedostatečné. Na internetu proto byla zveřejněna konstrukční schémata kostek ERA Kontakt-1 a hledají se soukromé společnosti schopné vyrábět kovové náboje, do nichž se pak přidají výbušniny.

Reaktivní pancéřové kostky Kontakt-1 byly navrženy již v 80. letech a měly výrazně zvýšit odolnost tanků proti útoku protitankovými řízenými střelami (ppk) nebo tankovými granáty s kumulativní hlavicí schopnou propálit několik set mm pancéřové oceli.

Jejich fungování je založeno na použití explozivně nabitých ocelových nábojů, od čehož je odvozen název explozivně reaktivní pancíř. Jejich účelem je přivodit předčasnou detonaci kumulativní hlavice střely v kombinaci s rozptýlením kumulativní trysky rázovou vlnou a střepinami vytvořenými detonací kostky ERA. Tento efekt dokonce umožnil zdvojnásobit ochranu tanku proti kumulativním střelám bojových hlavic.

Postupem času však výrobci protitankových zbraní přijali dvojité hlavice, z nichž jedna byla navržena tak, aby neutralizovala reaktivní pancíř vytvořením otvoru pro vlastní hlavici. Naopak výrobci pancířů nejnovější generace reprezentované ruským reaktivním pancířem Relikt nebo ukrajinským Dupletem reagovali přidáním druhé vrstvy, jak uvádí web Soviet Armour.

Proto dnes kostky reaktivního pancíře Kontakt-1 poskytují ochranu pouze proti nejjednodušším protitankovým zbraním v podobě např. PG-7VL s jednou hlavicí, které se používají v protitankových granátometech RPG-7 nebo na improvizovaných bezpilotních letounech. Kromě toho si Kontakt-1 vede velmi špatně proti tankové kinetické munici, ale tento aspekt se v dalších generacích reaktivního pancíře zlepšil.

Kostky ERA Kontakt-1 váží přibližně 5,7 kg a obsahují 260 g vysoce účinné výbušniny rozdělené dvojicí salivových destiček. Za zmínku stojí i to, že výrobci zajistili, aby kostky nemohly vyletět do vzduchu palbou ani z velkorážových kulometů typu DSzK nebo Browning M2.
Dostatečnou energii mají pouze automatické kanóny ráže 20 mm používané například v bwp Marder nebo na Ukrajině běžný automatický kanón 2A42 ráže 30 mm.

Zdroj: redakce, defence-ua.com, thesovietarmourblog.blogspot.com