Seznamte se s prvním kinetickým kosmickým systémem na světě

Lidé do vesmíru cestují už téměř 100 let a stále pokračují ve vývoji. V dnešní době se však zapojilo více lidí na podílení se různých způsobů a cest, jak se dostat do vesmíru. Kromě vládních organizací cestuje do vesmíru stále více soukromých společností a přicházejí s vlastními metodami. Hovoříme o společnosti SpinLaunch, která katapultuje na nízkou oběžnou dráhu Země satelity o hmotnosti 200 kg, přitom do nejdůležitějších vrstev naší atmosféry přidává nulové emise, jak uvádí server Startupselfie.

Jelikož lidé mají stále větší přístup do vesmíru a více možností, tak společnost SpinLaunch bere v úvahu, že je třeba vynášet také konstrukce, zařízení a zásoby potřebné k podpoře vesmírné civilizace. Jak to probíhá? Navrhli vakuovou komoru, která vytváří prostředí s nízkým tlakem a umožňuje jejich vlastnímu „hypersonickému lanu“ otáčet se rychlostí téměř 5 000 km/h. To znamená téměř šestkrát vyšší rychlost než rychlost zvuku a zároveň s minimálním zahříváním a odporem.

Nosná raketa, která je na konci lana, vynáší družici skrze atmosféru na oběžnou dráhu. Následovně se vysokopevnostní lano z uhlíkových vláken roztočí centrálním elektrickým pohonem na startovací rychlost. Po dosažení startovací rychlosti automatická sekvence s vysokou přesností uvolní nosnou raketu skrze výstupní tunel.

Konstrukce má futuristický design s maximální efektivitou

Systém je ve vzpřímené poloze vyšší než newyorská Socha Svobody, která měří asi 93 metrů. Vakuová komora je vytvořena z vysoce kvalitní oceli ve tvaru válce a má průměr zhruba 91 metrů. Díky rozvoji levných moderních uhlíkových vláken a elektroniky malého rozsahu je systém SpinLaunch schopen snadno létat do velké výšky.

Jelikož je SpinLaunch vyroben z vysoce pevného moderního uhlíkového vlákna, tak je odolný vůči velkému přetížení. Mimo to ultravysokorychlostní dveře přechodové komory SpinLaunch fungují rychleji než mrknutí oka. Tyto dveře slouží k zabránění opětovnému natlakování vakuové komory, jakmile se nosná raketa vypustí do vesmíru.

Cesta do vesmíru bude vždy drahá záležitost, což není pro soukromou společnost zcela udržitelné. Proto inženýři vytvořili pro společnost SpinLaunch levné satelity, které dokáží přežít a zároveň stále efektivně fungovat i po absolvování kinetických startů při vysokých rychlostech.

Systém SpinLaunch dokáže obratně vypustit velké množství satelitů najednou, které mohou vážit až 200 kilogramů. Elektrický pohon urychlovače zajišťuje čtyřnásobné snížení spotřeby paliva za nízké náklady, a proto je možné vypouštět družice několikrát denně. Podle oficiálních stránek SpinLaunch se první spuštění plánuje na konec roku 2025.

Zdroj: redakce, Startupselfie, spinlaunch.com