Ruské terminátory BMPT jsou již na Ukrajině. Vysvětlujeme, co umí

Objevily se záběry, na nichž jsou vidět BMPT Terminator poblíž města Severodoněck na Ukrajině. Jedná se o specializovaná těžce obrněná vozidla pro boj v zastavěných oblastech, píše server VPK.

BMPT Terminátor je výsledkem ruských zkušeností z bojů v Čečensku v 90. letech, kdy pokus obrněných jednotek dobýt 31. prosince 1994 Groznyj na rozkaz Pavla Gračeva skončil velkolepým neúspěchem. Tanky v městském terénu nejsou příliš dobré v boji s cíli na krátkou vzdálenost a maximální úhel elevace děla měl za následek nemožnost bojovat s cíli ve větší výšce.

Tanky se navíc vyznačují silným pancéřováním prakticky pouze na čele. Boky, horní a zadní část jsou chráněny mnohem méně. Poučeni z porážky se Rusové rozhodli vyvinout silně pancéřované vozidlo určené do městského prostředí, založené na podvozku tanku T-72. Byl na něj umístěn dálkově ovládaný výzbrojní modul vybavený dvěma automatickými kanóny 2A42 ráže 30 mm s vysokou elevací umožňující například ostřelování vojáků ukrytých v patrech budov.

Kromě toho je na palubě dvojice automatických granátometů AGS-17 ráže 30 mm umístěných v korbě, kulomet PKTM ráže 7,62x54R mm a odpalovací zařízení protitankových řízených střel ATAKA umístěné po dvou na obou stranách věže pro případ střetu s tanky. Taková souprava umožňuje boj s širokým spektrem cílů na vzdálenost až 5 km.

Posádku přibližně 47tunového Terminátora tvoří 5 vojáků. Základní pancíř tanku je pevně opláštěn reaktivními pancéřovými kostkami, které jsou navrženy tak, aby poskytovaly ochranu proti protitankovým granátometům běžným v městských oblastech. Při pohledu na účinnost protitankových prostředků dodávaných Západem, jako jsou odpalovací zařízení Javelin, NLAW nebo protitankové granátomety Panzerfaust-3, AT4 nebo dokonce Instalaz C90, nejsou šance Terminátorů na přežití vysoké.

Terminátory se dostaly do výzbroje ruské armády až v prosinci 2020 (přesněji do 90. gardové obrněné divize dislokované na Urale). Mluvíme o malém počtu 9 nebo 10 experimentálních jednotek, na kterých Rusové pracují již více než 20 let.

Zdroj: vpk.name, military-history.fandom.com