Německé Matadory na Ukrajině. Na frontě se objevily granátomety RGW90. Jak jsou účinné?

Protitankové granátomety řady RGW90, které si Kyjev objednal přímo u výrobce, německé společnosti Dynamit Nobel Defense (DND), se již na Ukrajině používají proti Rusům, píše server Stern.

První várka obsahovala 2650 granátometů – a jak vidíte, byly rozdány ukrajinským vojákům. Bohužel některé zbraně mohli zabavit Rusové, jak dokládají následující fotografie z Charkovské oblasti. Jsou na nich dva granátomety RGW90 (jeden vystřelený) a poškozený granátomet NLAW.

Granátomety z rodiny RGW

Rodina granátometů RGW vznikla na základě analýzy uživatelských zkušeností se staršími granátomety Panzerfaust 3 a dalšími zbraněmi přizpůsobenými k ničení opevnění. Granátomety rodiny RGW jsou jednorázové zbraně, u nichž se používá pouze volitelný zaměřovací modul Dynarange. Všechny samozřejmě umožňují střelbu z prostorů o rozloze přibližně 8 m čtverečních.

Podle informací DND je provoz jednorázových granátometů ve srovnání s opakovaně použitelnými o 30 % levnější a mnohem lehčí. Například RGW110 váží téměř 10 kg, zatímco Panzerfaust 3 se stejnou hlavicí váží asi o 3 kg více.

Prvním z této rodiny byl RGW90 vyvinutý ve spolupráci s Izraelem a singapurskými ozbrojenými silami v rámci programu MATADOR, což je zkratka pro Man-portable Anti-Tank, Anti-DOoR.

Granátomety RGW90 mají ráži 90 mm a hmotnost 7,5 kg až 9,2 kg v závislosti na verzi. Granátomet se dodává ve verzi s víceúčelovou hlavicí HEAT/HESH (HH) schopnou propálit více než 500 mm oceli nebo třívrstvé cihlové zdi, ve verzi HEAT/HESH -Tandem (HH-T) schopné propálit více než 600 mm oceli za reaktivním pancířem a ve verzi ASM určené k ničení opevnění, která je rovněž schopná prorazit průchod pro vojáka ve zdi.

Kromě toho existuje také víceúčelový LRMP, který může explodovat nad cílem a zasypat nepřítele krupobitím šrapnelů, a varianty, které vystřelují světlice nebo vytvářejí kouřovou clonu.

Dosah granátometu se pohybuje kolem 500 nebo 600 m, nepočítaje verzi LRMP, která může být účinná i na vzdálenost 1,2 km. Je tedy dostatečný pro boj v zastavěných oblastech a verze RGW90 HH-T si poradí s jakýmikoliv tanky, na které mohou Ukrajinci narazit. Za zmínku stojí, že další várka 2450 granátometů dorazí na Ukrajinu v květnu.

Zdroj: stern.de