Vědci objevili „mimozemšťana“. Nepolapitelná ryba s průsvitnou hlavou plavala na dně oceánu

Hlubinný tvor je zvyklý pracovat ve tmě a jeho neobvyklé oči mu v těchto podmínkách pomáhají najít potravu, informoval web CNET

Vzácnou „mimozemskou“ rybu s průsvitnou hlavou, která odhaluje její zářící zelené oči, spatřili a natočili na video američtí biologové. Zhruba 650 metrů pod hladinou Tichého oceánu u pobřeží Kalifornie. Nepolapitelná ryba má dvě malé prohlubně tam, kde by normálně byly její oči. Místo toho jsou její oči dvě zářící zelené koule za jejím obličejem.

„Proč hledat mimozemšťany jen vesmíru, když pod vlnami oceánů číhá množství podivuhodných forem života,“ napsali ve svém prohlášené mořští biologové z výzkumného institutu Bay Aquarium Research Institute (MBARI) v Kalifornii, kteří zveřejnili nové video divoce vypadající ryby s průhlednou hlavou.

Hlubinného tvora nasnímal dálkově ovládaný robot (ROV), který má za sebou už téměř šest tisíc úspěšných ponorů.

Ryba byla spatřená na expedici pod vedením americké mořské bioložky a jedné z nejvýznamnějších vědeckých osobností 20. století Rachel Carson. Podle níž si tvor vyvinul tak silný smysl pro zrak v důsledku drsného prostředí, ve kterém žije a kam se nedostane žádné sluneční světlo.

Evoluční biologové také zjistili, že ryba používá své velké ploché ploutve, aby zůstala nehybná ve vodě. To znamená, že tvorové kolem ní ji nevidí. Dravci, kteří nad ní číhají, ji tak vůbec nezaznamenají.

Její úžasné oči září jasně zeleně a výzkumníci se domnívají, že jsou určitou formu světelného filtru, který rybě umožňuje ignorovat sluneční světlo a zaznamenat jen luminiscenci své potravy – malých ryb a medúz.

Zdroj: CNET