Ruské tanky uvízly v bahně poblíž Ukrajiny. Při nedávném vojenském cvičení je museli vyprostit bagrem

Více než 12 bojových tanků uvízlo v hlubokém bahně během vojenských cvičení vedených ruskou armádou poblíž ukrajinských hranic v Rostovské oblasti. Na videu jsou vidět zapadlé tanky na vojenské střelnici a bagr, který se je snaží vytáhnout.

Podle webu Defence-blog, se zřejmě jedná o jednu z posledních modernizací tanku T-72 s přídavnými pancířem ERA, nazvanými T-72B3.

Modernizace tanků T-72B na T-72B3 začala v roce 2010 a spočívala ve zlepšení palebné síly instalací nového systému řízení palby, spočívající v generální opravě každého z těchto starých tanků a výměnu jejich zastaralých motorů.

Nová verze T-72B3 je vybavena pancéřovými pláty na každé straně v přední části korby a drátěným pancířem v zadní části pro zvýšení ochrany motorového prostoru před hrozbami raket RPG (Rocket-Propped Grenade). Vývojáři zmodernizovaly starší verzi tanku T-72B v závislosti na zkušenostech z bojů na Ukrajině, v Gruzii a Sýrii.

Zmodernizovaný tank T-72B3 je v současnosti vybaven výkonnějším motorem o výkonu 1 130 koní a také vylepšeným systémem výzbroje. Vozidlo navíc dostalo nový zaměřovací digitální zobrazovací systém a také zadní televizní kameru.

Podle webu InterestingEngineering, měly tanky v minulosti vždy problémy s určitými typy terénu a moderní tanky jsou navrženy tak, aby některé z nich překonaly. Jedním z hlavních problémů je něco, čemu se říká „nízký zemní tlak,“ kterým tank působí při posunu po zemi.

Tank se může zaseknout, i když je navržen tak, aby se tomu co nejvíce předcházelo. Toho se dosáhne tak, že zmodernizované modely mají ve srovnání se staršími tanky velmi dlouhé a velmi široké rozchody, jako ty z 2. světové války. Moderní tanky mají také lepší světlou výšku, aby se snížilo riziko, že se tanky zaboří třeba v bahně.

Ale ani tato vylepšení moderních bitevních tanků nejsou vždy spolehlivá, jak se zdá být v případě uvízlých ruských tanků.

Zdroj: defence-blog.com, interestingengineering.com