Putin posílá na vlastní vojáky popravčí čety. Chce tím zabránit narůstajícímu počtu dezertérů

Šokující tvrzení přicházejí po sérii zpráv o neuvěřitelně nízké morálce mezi ruskými jednotkami poté, co okupace Ukrajiny měla být „bleskovou invazí“, píše britský Daily Mirror.

Vladimir Putin údajně posílá na vlastní armádu popravčí čety s rozkazy zabít všechny Rusy, kteří se pokusí uprchnout. Ukrajinské bezpečnostní služby tvrdí, že váleční zajatci jim řekli o děsivé taktice, kdy viděli ruské zbraně namířené na vlastní vojáky.

„Popravčí čety“ jsou oživením taktiky Stalinovy ​​druhé světové války a jsou dalším znakem strašné morálky mezi ruskými jednotkami. Objevily se také zprávy o čečenských jednotkách, které byly vyslány, aby se pokusily zastavit ruské dezertéry.

Od začátku ruské invaze 24. února Kyjev zveřejnil videa ruských zajatců, kteří na kameru říkali, jak se rozhodli skončit, než aby pokračovali v boji. Ukrajina se po celou dobu invaze snaží využít špatnou ruskou morálku a vede vlastní propagandistickou válku, aby podpořila úspěchy ukrajinských obránců.

Ukrajinský ministr pro vnitřní záležitosti Denys Monastyrsky řekl, že mnozí Rusové si uvědomují, že je jejich velitelé používají jako „potravu pro děla“. „Zaznamenáváme případy kapitulace, kdy ruské jednotky dobrovolně kontaktují naši armádu a prohlásí, že se chtějí vzdát, že se neúčastní aktivních nepřátelských akcí,“ dodal.

Ukrajinští obránci získávají od Rusů jejich zbraně i další vojenskou techniku. Příkladem je hromadná kapitulace v Sumské oblasti, kdy Rusové v noci utekli do lesů a Ukrajincům nechali vojenská vozidla. Mezi nimi byly obrněné transportéry BTR-80 a obrněná pásová vozidla MT-LB. Dezertéři například opustili i ruský bojový tank T-72B s palivem a v plně funkčním stavu, informuje Newsweek. Ukrajincům předali i moderní tank T-72B3, na jehož boku je nyní nápis „Sláva Ukrajině“.

Rusové opustili i 152milimetrové samohybné houfnice Msta-S, logistické nákladní vozy a protitankové vozidlo 9P149 Shturm-S. Ukrajinské informační zdroje uvedly, že „Rusové nadále odhazují vybavení a utíkají“.

Centrum pro obranné strategie Ukrajiny současnou situaci na bojištích potvrzuje. „Ruské síly si uvědomují bezvýchodnost své situace a stále častěji volí dezerci, aby se vyhnuly smrti,“ píše v prohlášení. Ředitel centra Olexandr Danylyuk dokonce řekl, že existují zprávy o dezertérech, kteří opustili i elitní jednotky ruské armády.

Zpravodajská agentura ukrajinského ministerstva obrany uvedla: „Když Rusové viděli skutečnou sílu ukrajinských obránců, ztratili zájem o snadné peníze a možnost rabování, které jim bylo slíbeno před invazí.“ Jiné zachycené zprávy od demoralizovaných ruských vojáků odhalily, že mluví o důstojnících, kteří se raději střelili do nohy, aby se dostali domů. Jedna zpráva Pentagonu říkala, jak vojáci jednoduše zaparkovali svá vozidla a odešli do lesa.

Zdroj: Daily Mirror, Newsweek