Úlomky Hitlerovy rakety V2. Byly nalezeny na poli v Anglii

Tým britských archeologů objevil na poli v jihovýchodní Anglii fragmenty první německé nadzvukové zbraně – rakety V2 z období druhé světové války. Zbraň byla namířena na Londýn, ale explodovala dříve, než dosáhla svého cíle, píše portál Live Science.

Nález byl učiněn poblíž městečka St. Mary’s Platt. Hitlerova superzbraň, kterou vědci nazývali „raketa hrůzy“, byla považována za mimořádně nebezpečnou, nebylo ji možné slyšet ani zachytit. Název V2 znamená Vergeltungswaffe Zwei, což v němčině doslova znamená „Odvetná zbraň 2“. Při nedávných vykopávkách byly v hloubce 6 m objeveny pozůstatky jedné takové rakety.

Podle serveru Live Science se jedná o šesté velké vykopávky týmu archeologů a bratrů Colina a Seana Welchových, kteří již více než deset let zkoumají místa, kde se mohou nacházet pozůstatky německých raket. Již dříve také objevili desítky „létajících bomb“ Fieseler Fi 103, známých jako V1, které byly v letech 1944 až 1945 odpáleny z Němci okupované Francie.

Při nedávných vykopávkách se vědcům podařilo objevit více než 800 kilogramů kovových součástí V2. Je známo, že raketa byla odpálena z Haagu 14. února 1945 kolem půlnoci. Asi po pěti minutách explodovala a krátce po startu dosáhla pětinásobku rychlosti zvuku.

Na místě nálezu je dnes zemědělské pole, ale během druhé světové války zde byl ovocný sad. K výbuchu V2 došlo v dostatečné vzdálenosti od obytných budov, takže nikdo nebyl zraněn. Sean Welch však v rozhovoru pro Live Science upozorňuje, že hlasitý výbuch poškodil sluch jedné starší ženy.

Fragmenty V2 byly vykopány koncem září. Tým výzkumníků strávil na místě čtyři dny a používal mechanický bagr, lopaty a detektory kovů (ty sloužily k nalezení ostatků v hlubších vrstvách půdy). Konzervace vykopávek potrvá až 18 měsíců.

Zdroj: Live Science