První odeslaná textová zpráva jde do aukce. Odhaduje se, že vydělá pět milionů korun

„Veselé Vánoce“ byla první SMS zpráva na světě odeslaná v síti Vodafone a přijatá zaměstnancem Vodafonu v prosinci 1992, píše web Total Telecom.

Vodafone unikátní první textovku prodává. Vydraží ji formou NFT, což je nový fenomén v  kryptoměnové komunitě. Poslední dobou se o něm hovoří jako o „novém Bitcoinu“. Jednoduše řečeno, je to kód, který opravňuje majitele k vlastnictví nějakého digitálního produktu jako je obrázek, video nebo text.

NFT je tedy v podstatě digitální certifikát o vlastnictví nějakých digitálních aktiv a je odolný proti padělání. Ti, kteří budou přihazovat na SMS v aukci, budou muset zaplatit prostřednictvím kryptoměny Ethereum. Po ukončení aukce získá vítězný dražitel výhradní vlastnictví jedinečné repliky originálního kódu, který světu přenesl první textovku.

NFT jsou nejčastěji umístěny v digitálních peněženkách prostřednictvím technologie blockchain – systému podobnému druhu sdílení databáze nebo účetní knihy.

Telekomunikační společnost přichází s inovativní formou aukce v době, kdy zavedla před téměř třiceti lety také inovativní možnost komunikovat formou SMS na svých technologiích.

Aukce proběhne v Paříži 21. prosince v aukční síni Aguttes, prvním nezávislém aukčním domě ve Francii. Ten z velké části působí na mezinárodním trhu s uměním a luxusním zbožím, a proto jeho vedení očekává, že pro tento prodej textové zprávy shromáždí zájemce z celého světa. Připojit se bude možné na instagramu Augettes Auction House.

Zakladatel aukční síně Maximilian Aguttes řekl, že první tištěná kniha, první telefonát a první SMS byly vynálezy, které změnily naše životy a komunikaci ve světě. „Tato první textová zpráva přijatá v roce 1992 je historickým důkazem lidského a technologického pokroku. Jsme potěšeni, že můžeme podpořit prodej tohoto významného kusu historie,“ uvedl.

Vodafone věnuje veškerý výtěžek z aukce UNHCR, agentuře OSN pro uprchlíky. Na podporu 82,4 milionu lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy kvůli konfliktu a pronásledování.

První odhady aukčních expertů naznačují, že textovka by se mohla prodat až za 200 000 eur, tedy za více než pět milionů korun.

Zdroj: Total Telecom