Na uživatele chytrých telefonů cílí podvodné SMS. Jak se před nimi chránit?

„Pokusili jsme se doručit vaši zásilku, zkontrolujte stav“. Každý, kdo v současné době obdrží SMS s tímto textem a připojeným odkazem, by měl zbystřit pozornost. Připojený odkaz totiž obsahuje nebezpečný malware. Jak se před malware chránit, radí portál Chip.de.

Odkaz obsažený v podvodné textové zprávě je určen ke stažení malwaru do chytrého telefonu oběti. Tento podvod není žádnou novinkou. Naopak novinkou je jeho velká věrohodnost. Zpočátku bylo velmi snadné poznat, že se jedná o podvod. Potenciálním obětem dorazily textové zprávy plné chyb a bez jakýchkoli informací o údajné zásilce.

To se však změnilo. Podvodníci píší textové zprávy velice věrohodně, používají také falešná čísla zásilek. Někteří podvodníci dokonce oslovují uživatele celým jménem.

V žádném případě neklikejte na pochybný odkaz

Každý, kdo klikne na odkaz, si stáhne software, kterým podvodníci získají přístup do mobilního telefonu. Ten následně používají k odesílání podvodných SMS dalším uživatelům. Vzhledem k tomu, že jsou zprávy odesílány prostřednictvím prémiové služby, mohou vzniknout vysoké náklady.

Jak se chránit?

Kdo žádnou zásilku neočekává, jednoduše na odkaz neklikne a SMS smaže. Pokud vám podvodníci pravidelně posílají falešné textové zprávy, zablokujte SMS od neznámých uživatelů. Ty následně automaticky skončí ve složce spamu, kde se vůbec nezobrazí.

Očekáváte-li zásilku, na odkaz neklikejte. Raději si sami vyhledejte systém sledování zásilek daného poskytovatele. Existují také nástroje, které vám ukážou, kam odkaz skutečně vede, aniž byste na něj museli kliknout.

Co dělat, pokud jste na odkaz klikli

Jestliže jste již na odkaz klikli, přepněte svůj smartphone do letového režimu. Tím se přes telefon nemohou odesílat žádné textové zprávy. Poté stáhněte virový skener prostřednictvím samostatně aktivovaného připojení WLAN a pokuste se odstranit příslušný škodlivý software.

Pokud jste neuspěli, máte jedinou možnost: Obnovit tovární nastavení zařízení. Všechna uložená data však budou ztracena. Při opětovném nastavení zařízení byste měli vzít v úvahu, že škodlivý software mohl být uložen v cloudu. Při stahování fotografií se proto ujistěte, že si virus znovu nenainstalujete.

Zdroj: Chip.de