Průlom v letecké dopravě! Britové přestali používat konvenční palivo

Letecká společnost British Airways (BA) oznámila, že se stala první leteckou společností na světě, která používá udržitelné letecké palivo vyráběné v komerčním měřítku ve Spojeném království, píše web The national news.

Letecká společnost podepsala víceletou smlouvu se společností Phillips 66 Limited, která pro ni vyrábí tisíce tun paliva.

Palivo se vyrábí z udržitelných odpadních surovin v rafinérii Humber poblíž Imminghamu ve východní části střední Anglie a BA jej přidá do potrubní infrastruktury, která přímo zásobuje několik britských letišť včetně londýnského Heathrow.

British Airways ve svém prohlášení uvedla, že udržitelné palivo, které letecká společnost nakoupí, bude stačit ke snížení emisí CO2 během celého životního cyklu o téměř 100 000 tun, což by stačilo na 700 letů s nulovými čistými emisemi CO2 mezi Londýnem a New Yorkem na palubě úsporného Boeingu 787 Dreamliner.

„To, že jsme se stali první leteckou společností, která získala udržitelné letecké palivo vyrobené v komerčním měřítku ve Velké Británii, je pro nás a pro celý letecký průmysl dalším průlomovým momentem,“ řekl Sean Doyle, předseda představenstva a generální ředitel British Airways.

Výroba udržitelného leteckého paliva snižuje emise uhlíku přibližně o 80 % ve srovnání s tradičním leteckým palivem, ale v současné době je dražší. Lze jej míchat se standardním leteckým palivem až do výše 50 procent.

Mezinárodní asociace leteckých dopravců se zavázala snížit emise do roku 2050 na polovinu úrovně z roku 2005 a přislíbila uhlíkově neutrální růst od roku 2020.

Zdroj: thenationalnews.com