Podle vědců máme 13 let na to, abychom našli další Zemi. Jak by mohla vypadat?

Brzy se možná dozvíme o několika vzdálených planetách, které mají dýchatelnou atmosféru podobnou té pozemské, napsali na webu Forbes.

O to se postará vesmírný dalekohled Jamese Webba, který se nyní připravuje na svá první pozorování. Do konce desetiletí budeme mít fotografie těchto planet díky extrémně velkému teleskopu, který se nyní staví v Chile.

Nová práce publikovaná v časopise The Astrophysical Journal zjistila, jak by mohla vypadat obyvatelná planeta v hvězdném systému Alfa Centauri, který je nám nejbližší hvězdnou soustavou vzdálenou pouhých 4,4 světelných let.

Na rozdíl od Sluneční soustavy obsahuje tři hvězdy. Alfa Centauri (třetí nejjasnější hvězda na naší noční obloze, nejsnáze viditelná z jižní polokoule) je dvojhvězda, kterou tvoří Alfa Centauri A a Alfa Centauri B. Obíhají kolem sebe každých 80 let. Mnohem vzdálenější je Alfa Centauri C, nazývaná také Proxima Centauri.

Nejbližší hvězda Sluneční soustavy, Proxima Centauri, oběhne kolem dvojhvězdy za půl milionu let. A co je důležitější, má tři potvrzené planety.

Na základě modelování založeného na spektroskopicky změřeném chemickém složení Alfa Centauri A a B byli vědci schopni navrhnout možné složení hypotetické planety, kterou nazvali „α-Cen-Země“. Je pravděpodobné, že je geochemicky podobná naší Zemi, byla by obohacena grafitem a diamantem a kapacita zásob vody v jejím skalnatém nitru by byla přibližně stejná jako na Zemi.

Mezi naší Zemí a α-Cen-Zemí by však pravděpodobně byly také velké rozdíly. Měla by o něco větší železné jádro a byla by méně geologicky aktivní s možnou absencí deskové tektoniky. V její rané atmosféře mohl převládat oxid uhličitý, metan a voda, podobně jako na Zemi před čtyřmi až 2,5 miliardami let. V této archaické éře se na Zemi objevil první život na naší planetě.

Dokáže někdo tuto hypotetickou planetu najít? Pokud ano, bude to brzy. Od roku 2022 do roku 2035 jsou Alfa Centauri A a B viditelně odděleny natolik, že v nich teleskopy mohou hledat planety.

Vzhledem k tomu, že příležitost se kryje s novou generací výkonných vesmírných i pozemních obřích teleskopů, mohly by se planety podobné Zemi v nám nejbližší hvězdné soustavě brzy dostat do hledáčku astronomů.

Zdroj: forbes.com