Globální oteplování: Nový Zéland zaznamenal nejmírnější zimu v historii

Od června do srpna byly teploty na Novém Zélandu o 1,32 stupně vyšší než průměr, upozorňuje deník The Guardian.

Od roku 2000 bylo na Novém Zélandu zaznamenáno sedm z deseti nejteplejších zim. Rok 2021 nebyl výjimkou – v červnu až srpnu byly teploty o 1,32 stupně vyšší než průměr. Podle Národního institutu pro výzkum vody a atmosféry (NIWA) se jedná o smutný rekord spojený s globálním oteplováním, který překonal rekord z loňského roku.

Hlavním faktorem je oxid uhličitý

Meteoroložka institutu NIWA Nava Fedaeffová uvedla, že se „na obou rekordních letech podílelo počasí, ale skutečným rozdílem bylo množství oxidu uhličitého vypouštěného do atmosféry.“

Na počátku 70. let 20. století zaznamenala stanice poblíž Wellingtonu hladinu CO2 v atmosféře 320 částic na milion (ppm), což je měrná jednotka používaná pro kvantifikaci znečištění ovzduší. Nyní je tato hodnota 412 ppm, což představuje nárůst o více než 30 %.

Stav klimatické nouze
V loňském roce vyhlásila novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v parlamentu stav „klimatické nouze“ a zdůraznila, že je třeba urychleně jednat v zájmu budoucích generací.

Nový Zéland je jednou ze zemí, které se zavázaly dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Země, která má méně než pět milionů obyvatel, se rovněž zavázala vyrábět do roku 2035 100 % energie z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: The Guardian