Nový asteroid je rekordně blízko Slunce. Může být nebezpečný pro Zemi!

Zatím se jmenuje 2021 PH27. Až bude v roce 2022 opět viditelný, dostane jiné jméno. Krouží v blízkosti oběžné dráhy Země, ale za několik milionů let se může s naší planetou srazit, píše portál syfy.com.

Scott Sheppard a David Tholen z Carnegie Institute of Science se 13. srpna měli šťastný pátek, když objevili asteroid 2021 PH27, který pochází z naší sluneční soustavy a má průměr asi jeden kilometr.

Tento vesmírný objekt se může zdát malý i na to, jak gigantické rozměry jsou ve vesmíru uváděny, ale faktem je, že neuvěřitelně malá čísla si také zaslouží zápis do knihy rekordů: žádná jiná hvězda ve sluneční soustavě se ke Slunci nepřibližuje tak blízko, a to pouhých 20 milionů kilometrů v nejbližším bodě, což je dost blízko na to, aby byl roztaven kov. Z planet je tak blízko pouze Merkur, který je však stále vzdálen 46 milionů kilometrů.

2021 PH27 je také asteroidem s nejkratší dobou oběhu ve sluneční soustavě – to znamená, že žádný jiný asteroid neudělá jeden úplný oběh kolem Slunce tak rychle (113 dní). Ve skutečnosti má ze všech hvězd sluneční soustavy kratší dobu překladu pouze Merkur: přibližně 88 dní.

Jaký by mohl být jeho původ? Zatím není znám, ale vědci již vyslovili několik hypotéz: mohl vzniknout v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem a poté být vychýlen gravitační silou planet (jako je Země).

Vědci dokonce zmapovali budoucnost asteroidu na příští milion let: oběžná dráha pravděpodobně nezůstane stabilní a mohl by se srazit se Zemí, Venuší nebo Merkurem nebo být gravitací těchto planet odmrštěn.

Zdroj: syfy.com