Piorun nové generace. Poláci plánují vylepšit raketomet na základě zkušeností z války na Ukrajině

Společnost Mesko oznámila vývoj nové generace protiletadlového kompletu Piorun, který nabídne vyšší výkon. Vysvětlujeme, čím bude vybaven.

Kromě vylepšování modelu Piorun společnost pracuje také na nástupci Piorunu, který bude vyvinut za nějaký čas. Ten by měl využívat poznatky získané také z provozu ukrajinskými ozbrojenými silami a nabídnout ještě lepší výkon, jak píše web Polska Zbrojna.

Protiraketový komplet Piorun zavedený do výzbroje je vývojovou verzí kompletů Grom z 90. let minulého století, které vycházejí ze sovětských stavebnic 9K38 Igla. Piorun již opakovaně prokázal svou účinnost i proti nejmodernějším ruským vrtulníkům Ka-52 Aligator vybaveným, alespoň teoreticky, moderními systémy sebeobrany.

Polský protiletadlový komplet od firmy Mesko umožňuje bojovat s cíli vzdálenými až 6,5 km a ve výšce až 4 km. K jejich ničení používá tříštivou hlavici s bezkontaktním zapalovačem, zatímco k navádění slouží naváděcí hlavice třetí generace, jak uvádí server Army Recognition.

Piorun příští generace bude používat naváděcí hlavici čtvrté generace, která fyzicky vidí tepelný obraz cíle. Usnadňuje boj s malými bezpilotními letouny, ale vzhledem k ceně se používá méně často.

Zdroj: redakce, polska-zbrojna.pl. armyrecognition.com, Twitter