Něco neuvěřitelného. Vrtulník Ka-52 vs. protitanková střela Stugna-P. Jak je střela silná?

Během války dochází k neobvyklým událostem a jednou z nich je sestřelení ruského bitevního vrtulníku Ka-52 řízenou protitankovou střelou Stugna-P, píše server Defence Blog.

Akci provedli ukrajinští vojáci z 95. výsadkové brigády. Už jsme tu měli případ útoku na ruský hlídkový člun z PPK Konkurs, ale sestřelit moderní vrtulník Ka-52 za zhruba 15 milionů dolarů (v přepočtu 330 milionů korun) je docela výkon. Zdá se, že vrtulník chtěl zaměřit na jiný cíl, například tank, a ukrajinští vojáci od něj byli vzdáleni maximálně 5 km. To stačí, protože dosah Stugna-P PPK je maximálně 5 km a obsluha může být skryta za terénní překážkou, což ztěžuje její lokalizaci a zneškodnění.

Za zmínku stojí také to, že obsluha nenastavuje zaměřovač na cíl před a bezprostředně po výstřelu, ale až chvíli před dopadem střely. Důvodem je to, že moderní vrtulníky, letadla nebo vojenská vozidla mají výstražné systémy s laserovým paprskem. V závislosti na sofistikovanosti systému je možné pouze varovat před útokem nebo dokonce určit polohu vysílače paprsku.

Posádka osvětleného cíle pak může začít provádět úhybné manévry nebo dokonce zahájit palbu na místo odpálení. To může přerušit navádění nebo vyvolat paniku obsluhy, která pak může chybovat. Pokud se však alarm ozve doslova několik sekund před nárazem, nemůže posádka nic dělat, jako v případě vrtulníku Ka-52.

Navádění laserovým paprskem není náchylné (stejně jako radarové nebo infračervené hlavice) na systémy sebeobrany založené mimo jiné na rušení radaru, tepelných pastech nebo mnohem pokročilejším systému DIRCM. Na druhou stranu musí operátor sledovat cíl až do konce.

Zdroj: defence-blog.com