Ruský Iljušin Il-22 není tak skvělý, jak se zdá. Odpalovací zařízení 9K37 Buk ho sestřelilo s přehledem

Během agrese proti Ukrajině utrpělo Rusko velmi vážné ztráty. Ukrajinci zasáhli jeden z mála letounů ruské výroby Il-22, jak píše server Defence24. Vysvětlíme vám, co jsou tyto stroje zač.

K zásahu ruského letadla došlo 3. dubna 2022, ale popis incidentu byl zveřejněn teprve nedávno. Letoun Il-22 plnil 3. dubna průzkumnou misi nad Ukrajinou a letěl ve výšce 7900 metrů. V určitém okamžiku vedle letadla vybuchla hlavice protiletadlové rakety. Jak bylo zjištěno, pocházela z kompletu 9K37 Buk.

Letoun byl těžce poškozen a posádka vděčila za přežití pouze výcviku pilota, který po prvním zásahu automaticky provedl úhybný manévr s vědomím, že protiletadlové střely jsou odpalovány ve dvojicích. Díky úhybnému manévru druhá střela sice také poškodila letoun, ale nezničila kabinu s posádkou, nýbrž ocasní část.

Pilotovi se podařilo dopravit hořící, hermeticky uzavřený stroj na letiště, kde bylo napočítáno více než 200 střepin. O rozsahu poškození jasně svědčí skutečnost, že kromě samotného trupu byl zničen také palivový systém, motory a vrtule letadla.

Iljušin Il-22 – létající průzkumné a velitelské středisko

Il-22 je ruský letoun, který vznikl vývojem osobního letounu Il-18 (stejné označení nese zcela jiný stroj – bombardér ze 40. let). Ve své původní funkci je nyní využíván leteckými společnostmi Aeroflot a Severní Korea.

Osobní verze se stala základem pro vývoj speciálních variant, jako jsou Il-22M a Il-22PP, což jsou velitelské a radiotechnické průzkumné letouny.

Letadlo má délku 36 metrů, rozpětí křídel 37 metrů a vzletovou hmotnost až 64 tun, z čehož 30 tun připadá na palivo. Stroj má dolet 6 500 kilometrů a je poháněn čtyřmi turbovrtulovými motory. Rusko provozuje sedm Il-22 této verze, jak píše server Military Factory.

Protiletadlový komplet 9K37 Buk

9K37 Buk je protiletadlový komplet vyvinutý v SSSR koncem 70. let 20. století jako zbraň středního dosahu určená k boji proti obtížně manévrujícím cílům.

Všechny součásti stavebnice – velitelské vozidlo, radar a raketomet, byly namontovány na pásové podvozky. Rusové v něm poprvé použili počítač Argon-15A, který byl zodpovědný za výpočty pro boj s cílem, jak uvádí web Military Today.

Buk je systém, který se neustále vyvíjí a modernizuje, přičemž jeho moderní verze jsou schopny bojovat s cíli vzdálenými až 70 km a létat ve výšce více než 24 km. Buk a systém S-300 jsou pilíři ukrajinské protivzdušné obrany.

Zdroj: redakce, defence24.pl, militaryfactory.com, military-today.com