Panzerfausty z Německa jsou už v rukou ukrajinské armády. Rusové nadšeni nebudou

Koncem února dorazily na Ukrajinu protitankové granátomety Panzerfaust-3 z Německa, Nizozemska a Itálie. Jedná se o moderní protitankovou zbraň schopnou porazit jakýkoli ruský tank, jak napsal web Daily Star.

Panzerfaust-3 (PzF-3) je protitankový granátomet firmy Dynamit Nobel Defence (DND), na kterém Němci pracovali od roku 1986. Výsledek práce byl v roce 1992 dodán do vybavení německé armády a mnoha dalším zahraničním zákazníkům včetně Nizozemska, Švýcarska a Itálie.

Granátomet o hmotnosti téměř 13 kg je opakovaně použitelná zbraň, protože po výstřelu se vymění pouze pověstná trubice granátu a zbytek zůstane nezměněn. Velká 110mm hlavice je schopna propálit téměř 900 mm pancéřové oceli a tandemová varianta si podle ujištění výrobce poradí i s těžkým vícevrstvým reaktivním pancířem Relikt.

Další důležitou otázkou je možnost použití granátometu v uzavřených místnostech, pokud je za střelcem alespoň 2 m volného prostoru. Granátomety Panzerfaust-3 také nejsou naváděné zbraně jako například NLAW, ale jsou účinné na vzdálenost až 400 m nebo 600 m, pokud je použit zaměřovací modul Dynarange, ale ty zatím na obrázcích nejsou vidět.

Při pohledu na fotografie zveřejněné na Twitteru je vidět, že na Ukrajinu byla dodána směs běžných a IT tandemových granátů. Ten lze rozpoznat podle výrazného prekurzoru, který vypadá jako hrot.

Zdroj: Dailystar.co.uk