Tanky Leopard 2 na Ukrajině: Ukrajinci je vybavili reaktivním pancířem ERA. Ten může zvýšit hmotnost tanku až o tunu

První západní tanky Leopard 2 jsou již na Ukrajině. Vypadá to, že ukrajinské ozbrojené síly si tato vozidla upravily pro své potřeby. Fotografie, která se právě objevila na internetu, ukazuje poněkud neobvyklý doplněk, který tyto „obrněné kočky“ dostaly.

Zdá se, že ukrajinští obránci, kteří budou jezdit v západních tancích Leopard 2, nezaháleli a rozhodli se tyto konstrukce mírně upravit. Naznačuje to výmluvná fotografie, která se právě objevila na internetu a která ukazuje tank Leopard 2 vybavený zařízením, které jsme na těchto strojích ještě neviděli. Podívejte se sami:

Přesněji řečeno, fotografie ukazuje tank Leopard 2 vybavený přídavným pancířem typu ERA v podobě výrazných kostek Kontakt-1. ERA (Explosive Reaction Armor) je takzvaný reaktivní pancíř, který obsahuje výbušný materiál. Chrání dané vozidlo tím, že proti nepřátelskému projektilu spustí protiexplozi, čímž jej zničí nebo změní jeho trajektorii, píše se na webu Quora.

Kontakt-1 je reaktivní pancíř první generace, v němž je výbušnina umístěna mezi dvěma ocelovými pláty. A není to nová konstrukce, byla představena již v 80. letech, ale navzdory desítkám let stále dobře funguje pro zvýšení odolnosti tanku proti kumulativním střelám. Jedná se také o levné zařízení, které navíc bude dobře fungovat proti starší kumulativní munici používané Rusy. V podstatě jedinou drobnou nevýhodou této úpravy je zvýšená hmotnost tanku. Vždyť jedna taková kostka váží více než 5,5 kg a na jednom Leopardu může být až 200 takových modulů. Jak není těžké spočítat, znamená to zvýšení hmotnosti tanku o více než tunu, což se projeví v mírně nižší mobilitě takové jednotky.

Zdroj: Quora, Twitter