Mocné protitankové střely Milan 2. Ukrajinci se cvičí v jejich používání. Jakou mají sílu?

Obránci jsou cvičeni v používání protitankových raketových systémů Milan 2, což je zbraň, kterou měl Kyjev obdržet mimo jiné z Francie, píše server Strategii Bureau.

Milan 2 je řízená protitanková střela vyvinutá francouzsko-německým konsorciem Euromissile. Výrobou tohoto zařízení je pověřena evropská společnost MBDA Missile systems, která se specializuje na konstrukci raketových zbraní.

Další protitanková zbraň pro Ukrajinu

Milánské komplety se vyrábějí masově, protože jsou hlavní evropskou protitankovou zbraní krátkého dosahu. Systém byl zaveden do výzbroje v 70. letech 20. století a od té doby prošel různými modernizacemi. Novější verze, Milan 2, je ve výzbroji evropských armád od poloviny 80. let.

Střela má dolet až 2 km a je schopna prorazit pancíř o tloušťce až 700 mm. Jedná se o nižší parametry než u ukrajinských systémů Stugna-P (dosah do 5 km a průbojnost 800 mm), ale je třeba mít na paměti, že každá protitanková zbraň schopná zničit ochranu ruských tanků zvyšuje bojový potenciál Ukrajiny.

Za zmínku stojí i to, že Milan 2 má lepší výkony než NLAW (průbojnost 500 mm a poloměr střelby až 600 m), které si proti moskevským obrněncům vedly docela dobře. Významné je, že tyto systémy jsou přesně naváděné zbraně, které si získaly oblibu u evropské pěchoty. Je to proto, že Milan byl navržen s ohledem na požadavky německých a francouzských ozbrojených sil a obecné požadavky velení NATO na tento typ zbraně.

Střely jsou vybaveny raketovým motorem na tuhé palivo, který jim umožňuje dosáhnout maximální rychlosti 200 m/s. Zařízení lze používat ve dne i v noci, protože Milan má moderní termovizní zaměřovač. Kromě zaměřovače se systém skládá z odpalovacího zařízení umístěného na stativu, naváděcího systému a kontejneru s raketou. Naváděcí systém je poloautomatický a nazývá se „drátový“.

Zdroj: strategii-bureau.com