Rusko sahá po starých tancích T-62, zatímco Ukrajina zavádí do služby tanky T-90A. Které jsou lepší?

Ukrajina zavádí do služby tanky T-90A převzaté od Rusů. Tato vozidla představují mnohem vyšší technologickou úroveň než starší verze tanků T-64, které Ukrajinci dosud používali, nebo tanky T-72 získané ze západních zemí.

Jak uvádí databáze vedená analytickou skupinou Oryx, Ukrajinci získali nejméně 12/14 tanků T-90A a jeden tank T-90M. Skutečná čísla však mohou být vyšší, protože se jedná pouze o analýzu ztrát na základě informací zpřístupněných online. Nicméně poněkud úsměvná je situace, kdy Ukrajinci ve velkém ukořistili nejmodernější ruské tanky (již byly ukořistěny T-80BVM), zatímco Rusko provádí masivní renovaci starobylých tanků T-62, které jsou již často vidět na frontě.

Tanky T-90A – jedny z nejnovějších ruských tanků

Navzdory zdání nebyl tank T-90 zcela novou konstrukcí. Jedná se o hlubokou modernizaci modelu T-72B s jiným názvem, který má naznačovat „něco novějšího“. Do provozu byl zaveden v 90. letech, ale označení „90“ bylo jen psychologickým trikem. Změna názvu měla ochránit nový design před běžným srovnáváním výkonů iráckých tanků T-72 s nejnovějšími stroji ze Západu.

Verze T-90A byla do výzbroje ruských obrněných sil zavedena v roce 2005 a byla do značné míry založena na exportní verzi T-90S, kterou zakoupila Indie. Obecně lze říci, že T-90A, v Rusku známý také jako „Vladimir“, nadále používá reaktivní pancíř Kontakt-5, ale dočkal se několika významných vylepšení.

Patří mezi ně modernizovaný kanon 2A46M-2 ráže 125 mm, upravený pro delší projektily, a pokročilá optoelektronika s prvními verzemi termovizní kamery Catherine-FC od francouzské společnosti Thales. Další ruské tanky využívající stejné řešení jsou pozdější modernizace tanků T-72B3 (2011) a T-72B3M (2016) a T-80BVM (2017).

Kromě toho byly tanky T-90A vybaveny systémem vlastní ochrany TszU-1 Shtora-1, ale charakteristické světlomety nebyly na ukořistěných ukrajinských kusech často vidět. Systém byl určen k ochraně před protitankovými řízenými střelami, které k navádění používají laserové paprsky. Vzhledem ke zvýšené hmotnosti přes 46 tun získal tank také výkonnější dieselový motor o výkonu 1000 koní, jak uvádí server Army Recognition.

Naproti tomu vývojovou verzí tanků T-92A je varianta T-90M Proriv-3, kterých má Rusko jen několik. Tyto tanky dorazily do ruské armády v roce 2020 a mezi největší změny oproti svým předchůdcům patří použití dvouvrstvého reaktivního pancíře Relikt, vylepšený systém řízení palby a novější revize kanonu s označením 2A46M-5.

Zdroj: oryxspioenkop.com, armyrecognition.com, Wikipedia, redakce