Michal Krysta si postavil malou plachetnici a za pár týdnů přeplul Atlantik

„Je mi 6 let a poprvé sedám do lodi. Je to malý laminátový kajak a já poznávám, jaké to je houpat se na vodě. Poprvé cítím sílu proudu a větru který mě odnáší na druhý břeh.“ Tak popisuje své vzpomínky na první plavbu Michal Krysta. Třicet let poté brázdí tento mladý muž Atlantický oceán na své vlastnoručně postavené plachetnici, jak uvádí na svém webu acrossthehorizon.cz.

Šestatřicetiletý opavský rodák Michal Krysta je nezmar. Bez adrenalinu, plynoucího z dobrodružství, si nedokáže svůj život představit. Už jako dítě provozoval sjezd na divoké vodě a v dalších letech přidal hokej, horolezectví, vytrvalostní běh, skialpinismus, triatlon, surfing, extrémní paragliding a nakonec i jachting. Letos svoji touhu po dobrodružství potvrdil přihláškou do sólo závodu přes Atlantik.

Michal Krysta popisuje svou loď jako jednoduchou, dostupnou, bezpečnou a schopnou vydržet i náročné povětrnostní podmínky na dlouhých plavbách přes oceán. Jeho loď zažila první velký vítr ještě ve stodole, kde Michal loď dokončoval. Hurikán, který v létě postihl moravskou obec Hrušky, míjel Michalův dům, v němž žije se svoji ženou a čerstvě narozenou dcerou, o pár set metrů. Michal následně obětoval spoustu svého času pomoci sousedům při odstraňování sutin. Nakonec měl co dělat, aby stihl loď dostavět a vyrazit na svou první plavbu napříč Atlantikem. Krátké video nahlíží do Michalovi dílny.

Mezinárodní závod McIntyre Adventure Globe 580 Transat je první akce pro amatérské překližkové lodě třídy Class Globe 5,80. Závod byl odstartován 31. října z portugalského Lagosu a amatérští jachtaři mají do cíle, kterým je karibský ostrov Antiqua, dorazit již po tomto víkendu. Vizualizaci stavby lodí třídy Class Globe 5,80 ukazuje následující video.

A tak se Michal Krysta právě v těchto chvílích řítí na své překližkové lodi MENAWAN-07 do cíle svého prvního závodu přes oceán. Podle posledních zpráv si Michal, díky poruše autopilota, nemůže dovolit ani chvíli spánku. Je velmi unavený a vyčerpaný. Tým organizátorů závodu už na ostrově Antigua netrpělivě sleduje satelitní údaje a pozoruje obzor, zda se za ním nevynoří první plachta.

Zda se tak stane již v pondělí 13. nebo až v úterý 14. prosince není zatím jasné. Hodně záleží na povětrnostních podmínkách. Michal je podle posledních údajů ze satelitu na druhém místě. Rozdíl mezi prvními loděmi je ale nepatrný, takže šance na vítězství je velmi, velmi velká. Stav dojezdu závodu je možné pozorovat na yb.tl/globetransat2021.

Držme tedy Michalovi Krystovi pěsti a přejme mu svěží a optimistický vítr do plachet. Michal si naši podporu za svou nesmírnou vytrvalost a houževnatost zaslouží. Nejvíce na něj asi v tuto chvíli myslí jeho žena a zarytá podporovatelka Klára Skuhravá a letos narozená dcera Emma.

Zdroj: acrossthehorizon.cz