„Létající Kreml“ je jedno z nejbezpečnějších letadel, ze kterého může Putin rozpoutat i jadernou válku

„Air Force One“ používané ruským prezidentem je navržené jako létající pevnost. Kromě ochrany svých pasažérů před raketovými útoky slouží jako velitelské a řídicí centrum pro dohled nad vojenskými operacemi, uvádí server 20minutos.

Od vypuknutí ruské invaze na Ukrajině je místo pobytu Vladimira Putina tajné. Ruský prezident může využívat i létající pevnost – letoun Il-96-300PU, který byl poprvé představený v dubnu loňského roku. Přestože je nové prezidentské letadlo jako nástupce dopravního letadla Il-96 v mnoha ohledech pozůstatkem Sovětského svazu, letoun je výrazně modernizovaný. Má například speciální stínění, díky němuž dokáže odolávat i záření z jaderného výbuchu.

Letoun je navržený tak, aby sloužil jako mobilní velitelské stanoviště. Má tajný satelitní komunikační šifrovací systém, který umožňuje zajistit bezpečnou linku s jakoukoli ruskou vojenskou základnou, lodí nebo ponorkou. To umožňuje Putinovi řídit z paluby vojenské operace a dokonce v případě potřeby rozpoutat i jadernou válku, napsal web AeroTime Hub.

Rusko tvrdí, že letoun má nejpokročilejší vybavení pro elektronický boj a využívá i moderní radarové systémy pro sledování vzdušného prostoru kolem letadla. Technické vybavení prezidentského Iljušinu je ale stále obestřeno množstvím záhad, neboť sám Putin loni prohlásil, že „veškerá informační technika uvnitř letadla je státním tajemstvím“.

Il-96-300PU je koncipován jako proudový letoun s mezikontinentálním doletem okolo 11 000 kilometrů a cestovní rychlostí 900 kilometrů za hodinu dosahovanou díky ruským motorům PS-90A, které má čtyři. Pokud dva náhodou selžou, může pokračovat v letu a manévrování bez překážek. „I s jedním motorem dokáže urazit 300 až 800 kilometrů letu s plynulým klesáním a dorazit na letiště, kde může klidně přistát,“ řekl vojenský pilot Vladimir Popov.

Přestože o interiéru superletadla dodnes koluje spousta legend o stěnách obložených zlatem a diamanty, letoun je hlavně velitelským pracovištěm. Velkou část vnitřního prostoru ale využívá prezident vedle práce i k odpočinku. K dispozici je konferenční místnost s devíti místy i několik kanceláří a dalších míst pro jednání. Putin má na palubě tělocvičnu, ložnici s manželskou postelí a dokonce i lékařskou jednotku pro resuscitaci a rychlou lékařskou pomoc.

Cenové odhady Putinova letadla se divoce liší. Podle některých zpráv se náklady na nový Il-96-300PU vyšplhaly až na 550 milionů dolarů, což je v přepočtu téměř 12,5 miliardy korun. Neexistuje ale způsob, jak přesnou cenu tryskáče zjistit. 

Zdroj: 20minutos, AeroTime Hub