Jižní Korea ukázala své impozantní přemosťovací vozidlo M3-K. To unese až 60tunové tanky

Armáda Korejské republiky předvedla své nejmodernější přemosťovací vozidlo M3-K, které s pomocí dalších těchto vozidel vytvořilo 100metrový most. Vozidlo má 28 tun a dokáže jet rychlostí až 80 km/h.

M3-K je samohybné, obojživelné vozidlo, které slouží k přepravě tanků a jiných vozidel přes vodní překážky. Je schopné se pohybovat po silnici jako čtyřkolové vozidlo s maximální rychlostí 80 km/h a na vodě jako plavidlo s maximální rychlostí 14 km/h. Využívá dva velké hliníkové pontony, které se rozkládají podél trupu vozidla a zajišťují mu vztlak. Více vozidel M3 se může spojit pomocí ramp a vytvořit tak most nebo trajekt, který unese až 60tunové tanky.

Vývoj vozidla M3-K byl zahájen v roce 1982, finální prototyp byl dodán o deset let později, v roce 1992. První objednávka 64 sériových vozidel byla uskutečněna v roce 1994 a do služby v německé a britské armádě vstoupil v roce 1996. Od té doby byl M3 přijat také do výzbroje několika států NATO a využívá je i jižní Korea. V budoucnu by pár těchto vozidel měla obdržet i Ukrajina.

Zdroj: redakce, defence-blog