Houfnice RCH 155 střílí za pohybu. Je uznávaná jako jedna z nejlepších na světě. Objeví se na Ukrajině

Houfnice RCH 155 je jednou z nejmodernějších kolových samohybných houfnic ráže 155 mm. Houfnice je všeobecně uznávána jako jeden z nejlepších strojů svého typu na světě. Je to vrchol technologie dělostřeleckých systémů. Spojuje v sobě přesnost, mobilitu a bezkonkurenční palebnou sílu na bojišti, píše portál Defense Romania.

RCH 155 je v mnoha ohledech podobná polské kanónové houfnici Krab. Stejně jako polskou zbraň i německou konstrukci vybavili houfnicí ráže 52 mm. Další podobností je kapacita nábojů. Zařízení zkonstruované firmou Krauss-Maffei Wegmann ostřeluje nepřátelské jednotky na vzdálenost až 40 km (přibližně 54 km při střelbě s prodlouženým doletem střel V-LAP).

Za zmínku však stojí, že houfnice RCH 155 je první houfnicí na světě, která může střílet za pohybu. Jedná se o systém, který jí umožňuje vyhnout se palbě nepřátelského dělostřelectva. Jde o důležitý doplněk, protože moderní průzkumné systémy jsou schopny zjistit palebná postavení i po výstřelu. Když naopak dělostřelectvo zůstává v neustálém pohybu, je jeho identifikace mnohem obtížnější.

Německé samohybné dělostřelectvo je vybaveno kolovou trakcí (mnoho konkurenčních řešení používá pásovou trakci). Pohonná jednotka MTU 8V199 přenáší na osm kol dělové houfnice výkon více než 800 koní. To umožňuje stroji zrychlovat na rychlost přesahující 100 km/h. Maximální dojezd na jednu nádrž RCH 155 je 700 km.

Díky takovým parametrům je německá konstrukce mimořádně mobilní, a proto umožňuje rychle měnit polohu během bojových operací, což není zanedbatelné, pokud jde o zvýšení schopnosti přežití dvoučlenné posádky.

Portál Defense Romania upozorňuje na jeden z kusů vybavení na Ukrajinu poputuje v rámci aktuální německé pomoci.

Zdroj: Defense Romania