Německo má novou brutální houfnici RCH 155. Může střílet za jízdy a zájem projevila i Ukrajina

Kanónová houfnice RCH 155 byla odeslána k testování do německé armády. Avantgardní dělostřelecký systém nabízí možnost vést palbu za pohybu. První várku tohoto zařízení ještě před dokončením zkoušek si již objednala Ukrajina. Vysvětlíme vám, co tato houfnice dokáže.

Německý Úřad pro obranné zakázky Bundeswehru dokončil průzkum trhu pro nákup kolového dělostřeleckého systému ráže 155 mm pro německé ozbrojené síly. Vzhledem k požadavku, aby systém používal podvozek německé výroby, byl výběr zúžen na dvě konstrukce.

Obě vozidla používají věžový systém RCH 155. Skupina Krauss Maffei-Wegmann jej nabízí na podvozku transportéru Boxer 8×8 a Rheinmetall na podvozku nákladního automobilu RMMV HX3.

Rheinmetall v současné době není schopen dodat prototyp k testování, stala se varianta navržená společností Krauss Maffei-Wegmann jediným kandidátem, jak se uvádí na serveru Milmag.

RCH 155 – dělostřelectvo nové generace

Nabízená kanónová houfnice je věž RCH 155 integrovaná do podvozku transportéru Boxer. V této variantě se systém nazývá RCH 155 AGM a výrobce jej již otestoval a prokázal jeho pravděpodobně nejcennější schopnost, a to střelbu za pohybu.

Výrobce ujišťuje, že je to možné v celém rozsahu úhlů – včetně úhlu 90 stupňů k ose pohybujícího se vozidla. To je skutečný průlom, protože dosud i ty nejmobilnější dělostřelecké systémy, jako je FH77BW Archer, vyžadovaly alespoň krátké zastavení, aby bylo možné vystřelit projektily.

Houfnice RCH 155 nemá taková omezení a může střílet za jízdy, čímž se minimalizuje riziko zasažení vozidla protibaterijní palbou, jak uvádí web výrobce.

RCH 155 – zahraniční zákazníci

Výhody vozidla RCH 155 již ocenila Ukrajina, která se rozhodla nakoupit 18 vozidel tohoto typu, přestože ještě neproběhlo testování. Je proto pravděpodobné, že bude prvním uživatelem tohoto systému.

Vedle Ukrajiny a Německa by mohla být potenciální zúčastněnou stranou také Velká Británie. Britská armáda totiž hledá nástupce systému AS 90 (jeho věž a kanón používá polský AHS Krab).

Zároveň již Velká Británie nakoupila transportéry Boxer, takže nákup dělostřelectva na stejném podvozku by pro ni znamenal snazší výcvik nebo logistiku. Nákup houfnic RCH 155 zvažuje také Švýcarsko, které chce nahradit své houfnice M109 novějším systémem.

Zdroj: redakce, milmag.com, kmweg.de