Podívejte se na slovenské dělostřelectvo Zuzana 2 v akci. Ostřeluje ruské pozice

Ukrajina používá na frontě čtyři kanónové houfnice Zuzana 2, čerstvě dodané ze Slovenska, další variantu moderního samohybného dělostřelectva NATO ráže 155 mm.

Na Ukrajině jsou zatím přítomny problematické samohybné dělostřelecké systémy ráže 155 mm s hlavní ráže 52 mm PzH 2000, vysoce hodnocené polské Kraby a francouzské kolové pancéřové houfnice Caesar. Nyní k této skupině přibyly dělové houfnice Zuzana 2 objednané v červnu (osm kusů), jak uvedl server Mil.

Houfnice Zuzana 2 byla poprvé představena v roce 2013 jako modernizace dřívějšího systému Zuzana zavedeného do provozu v roce 1998. Na první pohled může připomínat vz. 1977 Dana, což není náhoda, protože Zuzana využívá přepracovaný podvozek staršího systému.

První varianta houfnice Zuzana používala kanon ráže 45 mm a 155 mm ve věži, která se mohla otáčet do stran pouze o 60 stupňů, což bylo u nejnovější varianty vylepšeno. U modelu houfnice Zuzana 2 je již věž otočná o 360 stupňů a kanon byl změněn na delší (ráže 52 mm), stejně jako u ostatních moderních konkurentů.

Dosah střelby silně závisí na použité munici, protože s levnou municí DM121 se pohybuje kolem 30 km, zatímco při použití střel s raketovým nosičem, jako je M549A1, se dosah zvyšuje na přibližně 60 km.

Jedná se také o vysoce automatizovanou kanónovou houfnici, neboť k její obsluze stačí čtyři vojáci obsluhující ji z obrněné kabiny. Houfnice Zuzana 2 má rychlost střelby 5 výstřelů/min, ale v případě problémů je možný pouze ruční provoz s rychlostí střelby 2 výstřely/min. Naproti tomu palebná jednotka pojme 40 nábojů a hnacích náplní.

Jako kolové provedení je houfnice Zuzana 2 na silnici rychlejší než její pásoví konkurenti a dosahuje maximální rychlosti 90 km/h. Je schopen opustit nebo zaujmout palebnou pozici téměř za minutu.

Zdroj: mil.in.ua, Wikipedia, redakce