Grónský startup vyváží 100 000 let starý černý ledovcový led do koktejlových barů v Dubaji. Je zcela bez bublin, taje pomaleji a je také čistší

Společnost Arctic Ice sklízí led z grónských fjordů a poté je posílá do Spojených arabských emirátů, aby je prodával do exkluzivních barů. Používání ledovcového ledu v nápojích je v Grónsku běžnou praxí a v průběhu let se jej několik podnikatelů neúspěšně pokusilo vyvézt. Spoluzakladatel společnosti Malik V Rasmussen uvedl, že led, který byl stlačen po tisíciletí, je zcela bez bublin a taje pomaleji než běžný led. Je také čistší než mražená minerální voda, která se obvykle používá v dubajských kostkách ledu.

Arktický led pochází přímo z přírodních ledovců v Arktidě, které jsou ve zmrzlém stavu více než 100 000 let. Tyto části ledových příkrovů nebyly v kontaktu s žádnou půdou ani nebyly kontaminovány znečišťujícími látkami produkovanými lidskou činností. Díky tomu je Arctic Ice nejčistší H20 na Zemi.

Startup byl spuštěn v roce 2022, ale teprve nedávno odeslal prvních 20 metrických tun ledu. Zasáhla je vlna kritiky, která zakladatele zaskočila. Komentátoři na sociálních sítích se vyjadřovali nelichotivě, a to vzhledem ke globálnímu oteplování, uvádí The Guardian.

Společnost však tvrdí, že její led je šetrný k životnímu prostředí a má společenskou hodnotu. Fjordy kolem Grónska jsou obvykle plné ledovců, které se odlomily od ledovců, které jsou spojeny s grónským ledovým příkrovem. Arctic Ice mají specializovanou loď s připojeným jeřábem a berou ji do Nuup Kangerlua, fjordu kolem grónského hlavního města Nuuk, aby hledali specifický typ ledu, který nebyl v kontaktu ani se spodním ani horním okrajem ledovce. Tento led je čistší a ve vodě je obtížně rozpoznatelný, protože je zcela průhledný a z tohoto důvodu je místně známý jako „černý led“.

Jakmile naleznou vhodný kus, zvednou ho jeřábem a umístí do modré plastové přepravky, dokud se loď nenaplní, a poté se po ledu plaví zpět do Nuuku, kde přepravkami naplní chlazený přepravní kontejner. Tento kontejner přepravuje do Dánska islandská lodní společnost Eimskip. V Dánsku je podle Arctic Ice naložena na jinou loď, která ji odveze do Dubaje. V Dubaji led prodává tamní distributor Natural Ice, který už v Dubaji prodává i jiné druhy ledu.

První fáze přepravy z Grónska do Dánska má podle Arctic Ice nízkou uhlíkovou intenzitu, protože většina chlazených přepravních kontejnerů, které opouštějí Grónsko, by byla prázdná, protože země dováží více mraženého zboží, než vyváží.

Nyní se zavázala stát se plně uhlíkově neutrální, a jakmile bude vytvořen dodavatelský řetězec a vypočítána uhlíková stopa Arctic Ice, všechny nadměrné emise budou vypočítány a kompenzovány, buď prostřednictvím zachycování a ukládání uhlíku, nebo prostřednictvím nově vznikajících technologií, které vysávají CO2. ze vzduchu.

Rasmussenovým primárním cílem je však vytvořit nové zdroje příjmů pro Grónsko, které je silně finančně závislé na Dánsku, jehož roční grant tvoří 55 % rozpočtu Grónska. Pro získání větší politické a ekonomické nezávislosti je nezbytný ekonomický růst.

„V Grónsku vyděláváme všechny peníze z ryb a z cestovního ruchu,“ řekl Rasmussen. „Už dlouho jsem chtěl najít něco jiného, z čeho bychom mohli profitovat.“

zdroj: The Guardian