Na území dnešní Británie se kdysi plazily mnohonožky dlouhé jako auta
Obří mnohonožky dlouhé jako auto a vážící 50 kilogramů se kdysi potulovaly po severní Anglii, odhalili odborníci po objevu fosilie staré 326 milionů let. Tato největší zkamenělina obří mnohonožky byla nalezena náhodou na northumberlandské pláži poblíž vesnice Howick poté, co se na břeh zřítila část útesu, uvedl web SciTechDaily.
Aby mohl tento tvor, známý jako Arthropleura, dosáhnout tak velkých rozměrů, musel si najít rostlinnou stravu bohatou na živiny a možná byl i predátorem, který hodoval na jiných bezobratlých nebo malých obojživelnících. Exemplář se skládá z několika kloubovitých segmentů exoskeletu, tvarem v podstatě podobných moderním mnohonožkám. Jedná se teprve o třetí objevenou fosilii tohoto druhu, která je zároveň nejstarší a největší.
Pozůstatky tvora pocházejí z období karbonu, tedy z doby více než 100 milionů let před érou dinosaurů. Tehdy leželo území dnešní Velké Británie blízko rovníku a panovaly zde vysoké teploty. Bývalý doktorand, který se v lednu 2018 procházel podél pobřeží, je našel ve velkém bloku pískovce, který spadl z útesu.
Tito členovci, největší, jací kdy na Zemi žili, se plazili po rovníkové oblasti asi 45 milionů let, než nejpíše díky globálnímu oteplování vyhynuli, neboť pro ně bylo klima příliš suché. Také je možné, že vymřeli díky nárůstu plazů, konkurence co se potravy týče.
Zdroj: SciTechDaily.com