Francouzští odstřelovači mají nové hračky. Zlepší přesnost a rychlost akce

Francie se rozhodla pro své odstřelovače a ostrostřelce pořídit nejnovější ultralehké balistické kalkulátory FN Elite. Vysvětlujeme, jak výrazně zvýší smrtelnost francouzských odstřelovačů a ostrostřelců.

Společnost FN Herstal oznámila, že francouzské pozemní síly (Armée de terre) objednaly velkou sérii ultralehkých balistických kalkulátorů FN ELITY. Objednávka je výsledkem několikaměsíčního testování, které Francouzi prováděli od začátku roku 2022 v laboratoři Battle-Lab Terre (BLT).

Během testů byly vyzkoušeny všechny konstrukce používané francouzskými odstřelovači a ostrostřelci, od například pušky FN SCAR-H PR na náboj 7,62×51 mm NATO až po protiakční konstrukce v podobě výkonné pušky PGM Hécate II v ráži 12,7×99 nn NATO.

Testy ukázaly, že balistický kalkulátor FN ELITY zrychluje dobu likvidace cíle od jeho detekce až o 40 % a poskytuje 25 % zlepšení přesnosti řízené střelby. Modul je navíc až o 6 kg lehčí než v současnosti používaná zařízení.

Proč je balistická kalkulačka potřeba a jak funguje?

Při klasické střelbě se zaměřovací bod na puškohledu nikdy dokonale neshoduje s bodem dopadu první rány na jinou než „nulovou“ vzdálenost. Zatímco problém poklesu střely se vzdáleností lze po delším tréninku s konkrétním střelivem rychle předvídat. Po nastavení např. nuly na 100 pak střelec ví, jaké korekce má provést např. na 500 m, ale i za touto hranicí máme celou řadu proměnných.

Dráhu střely ovlivňuje nejen vítr a vzdálenost k cíli, ale při výpočtech je třeba zohlednit i úhel sklonu zbraně, tlak, vlhkost nebo teplotu vzduchu nebo dokonce směr závitu hlavně či účinek Coriolisovy síly.

To vše vyžaduje spoustu výpočtů, aby se první výstřel dostal tam, kam má, protože ne vždy je možné vystřelit několik ran, které po korekcích nakonec zasáhnou cíl. Níže je příklad takové střelby po korekcích na 800 yardů (cca 730 m) s puškou HK G3 ve švédské konfiguraci AK4D od 9-Hole Reviews.

Z tohoto důvodu používají vojenští střelci nebo někdy i civilní střelci při střelbě na větší vzdálenosti přenosné meteorologické stanice, které poskytují potřebné údaje. V případě balistického kalkulátoru FN ELITY je naopak vše uzavřeno ve velmi lehkém 400g modulu s laserovým dálkoměrem s dosahem 1750 m s přehledným OLED displejem umístěným na zbrani.

Zdroj: redakce, fnherstal.com