Jak přeměnit ukrajinské tanky T-64BV na dělostřelectvo? Stačí jen chytrý telefon a dron

Válka na Ukrajině je navzdory své krutosti plná příkladů kreativního využití dostupných zbraní. Jedním z nich je použití tanků jako dělostřelectva s dostřelem kolem 10 km. Vysvětlíme vám, jak je to možné.

Na internetu se již objevilo několik případů použití tanků jako dělostřelectva, ale zatím žádný nezničil cíl na vzdálenost 10 600 metrů. Na videu níže je vidět zničený tank opuštěný Rusy. Ukrajinci na něj vypálili 20 ran tříštivými a demoličními střelami, jak píše server Army Recognition.

Tank jako dělostřelectvo? Vysvětlujeme, jak je to možné

Standardně tanky střílejí naplocho nebo obecněji „přímo vpřed“, ale je možné střílet pod úhlem s maximálně zvednutou hlavní, ale od druhé světové války to nikdo v širším měřítku nepoužívá. Nyní se ukázalo, že díky balistickému kalkulátoru napsanému speciálně pro konkrétní střely a nainstalovanému do chytrého telefonu je možné vést poměrně účinnou nepřímou palbu.

Balistické kalkulačky na chytrých telefonech jsou oblíbené u sportovních střelců na dlouhé vzdálenosti, kterým pomáhají určit bod zamíření pro konkrétní střelu v konkrétních povětrnostních podmínkách. Aplikací je mnoho a jsou různě propracované, ale nejdůležitější jsou hmotnost střely, rychlost a balistický koeficient.

Lze předpokládat, že někdo chtěl do nějaké aplikace integrovat balistickou tabulku pro střely jako 3VOF36 HE-FRAG. Ty teoreticky umožňují zasáhnout cíle na vzdálenost až 12100 metrů při elevačním úhlu zbraně 22 stupňů nebo 10 km při elevačním úhlu zbraně 14 stupňů. Tanky T-64BV mohou zvednout kanon maximálně do úhlu 14 stupňů, takže výše uvedený tank mohl stát i na malém náspu.

Střely 3VOF36 HE-FRAG jsou smrtící pro lehká vozidla jako BTR nebo BMP/BMD, ale mohou tank vyřadit i z boje. Je pravda, že tříštivý ničivý granát neprorazí pancíř, ale zničí všechny periskopy, optoelektroniku a případně omráčí posádku. Jak uvedl bývalý vojenský důstojník v jednom z rozhovorů, může být poškozen i systém otáčení věže, motor a uzamčení poklopů posádky. Stručně řečeno, tank je bez generální opravy nezpůsobilý k dalšímu boji.

Když k tomu připočteme korekci střelby pomocí dronu, vzniká velmi účinný efekt tohoto, dalo by se říci, obrněného polního dělostřelectva.

Zdroj: armyrecognition.com, Twitter