Ruské drony vs německá technika. Německé inženýrství má navrch. Takto chrání Gepard kritickou infrastrukturu Ukrajiny

Samohybné protiletadlové systémy Gepard jsou jedním z nejúčinnějších a nejúspornějších způsobů boje proti jednoduchým dronům kamikadze. Takto funguje systém Gepard, který chrání kritickou infrastrukturu Ukrajiny. Přinášíme pohled do zákulisí sestřelování dronů a výkonnosti systému.

Na videu níže je vidět, jak německý Gepard během 20 sekund sestřelí dva bezpilotní letouny Shahed. Na každý dron připadají dvě série po pěti nebo deseti ranách z dvojice kanónů ráže 35 mm, které končí efektním výbuchem dronů.

Válka na Ukrajině ukázala, že stažení dělostřeleckých protiletadlových systémů bylo chybou a mnoho zemí se nyní vrací k této koncepci, kterou v budoucnu nahradí nebo doplní laserové zbraně, jejichž použití je dokonce levnější. Příkladem návratu protiletadlových děl je americký systém Stryker A1 IM-SHORAD, turecký ASELSAN GÜRZ nebo německý systém Skynex.

Gepardy jsou staré systémy z dob studené války, které byly určeny k zajištění ochrany přesunujících se jednotek německé armády proti ruským letounům nebo vrtulníkům.

Základem tohoto systému byla konstrukce vycházející z podvozku tanku Leopard 1, v níž byla umístěna věž obsahující dva automatické kanony Oerlikon KDA L/R04 ráže 35/90 mm s rychlostí střelby 550 ran za minutu každý (celkem 1100 ran za minutu), se zásobou munice 680 nábojů a dva radary, jak uvádí server Military Today.

První radar, umístěný v horní části věže, je zodpovědný za detekci cílů na vzdálenost až 15 km, zatímco druhý radar, umístěný vpředu mezi kanony, slouží k jejich navádění na cíl a poskytuje potřebné údaje pro balistický počítač. Radar pro řízení palby poskytuje přesné informace o rychlosti cíle, směru letu, výšce a vzdálenosti.

V případě poruchy radaru má střelec k dispozici optický zaměřovač, ale korekce si pak musí vypočítat sám na základě zpětné vazby poskytované trasovací municí.

To vše zajišťuje velmi vysokou účinnost řízené střelby i na vzdálenost až 4 km nebo 5 km (v závislosti na použité munici).

Zdroj: redakce, militarytoday.com