Detailní fotografie Měsíce. Inženýři sestrojili nový teleskop

Jedná se o dosud nejpodrobnější snímek pořízený ze Země pomocí radarové technologie, píše server Futurezone.

Nový systém dalekohledů stanovil nová měřítka díky snímku měsíčního kráteru. Dosud žádný snímek ze Země nebyl tak detailní jako snímek kráteru Tycho. Snímek byl pořízen pomocí dalekohledu Green Bank Telescope (GBT) a nové radarové technologie.

Fotka má rozlišení 1,4 miliardy pixelů a velikost 5 x 5 metrů. Snímek zobrazuje celý kráter Tycho a jeho okolí. Jedná se o nejvýznamnější měsíční kráter o průměru 86 kilometrů.

Detailní fotky Apolla 15

GBT dalekohled, který byl použit k pořízení snímku, je největší radioteleskop na světě. Astronomové jej mohou otáčet podle toho, jak chtějí pozorovat konkrétní objekt. Nyní je vybaven novým radarovým vysílačem, který vysílá signály do vesmíru.

Výzkumníci již v lednu otestovali nový systém při pořizování snímků místa přistání Apolla 15. Tento snímek byl tak detailní, že na něm byly vidět objekty o velikosti 5 metrů. Dalo by se předpokládat, že objekty pohybující se tak rychle jako Měsíc je ze Země obtížné vyfotografovat. Ale díky novému teleskopu lze shromáždit více údajů.

Zkoumání sluneční soustavy

Kromě fotografování Měsíce může tato technologie pomoci lépe analyzovat objekty na obloze. Vědci mohou lépe vypočítat vzdálenost k objektu a jeho rychlost. Cílem je prozkoumat dosud neobjevené objekty v naší sluneční soustavě.

Zdroj: futurezone.at