Měsíc. Fakta a zajímavosti. Teploty se pohybují od minus 250 stupňů do 130 stupňů Celsia

Měsíc je nám nejbližší velké nebeské těleso. Je také předmětem kulturní fascinace. Víme o něm mnoho, ale i jednoduchá fakta nás mohou překvapit. Pojďme se na některé z nich podívat.

Měsíc má průměr 3474 km a je 3,7krát menší než Země. Měsíc obíhá kolem Země v průměrné vzdálenosti 380 000 km rychlostí přibližně 1 km/s. Ve svém středu má stejně jako Země kapalné a pevné jádro, ale váží 83krát méně. Měsíc pravděpodobně vznikl srážkou Země s nebeským tělesem velikosti Marsu, jak píše server NASA.

Měsíční voda a atmosféra

Měsíční voda není jen zdrojem uloženým ve formě ledu ve věčně zastíněných oblastech kráterů poblíž měsíčních pólů, což je jeden z důvodů, proč byla tato místa vybrána pro přistání mise Artemis. Voda je na Měsíci všude, protože ji lze získat zpracováním měsíční půdy. Technologie, která následně umožňuje získávat z půdy samotný kyslík, byla právě úspěšně otestována.

Měsíc má dokonce atmosféru. Velmi vzácnou, takže její vliv je minimální a stopy zanechané člověkem tam mohou zůstat v nezměněné podobě po miliony let. Na druhou stranu se teploty pohybují od minus 250 stupňů Celsia ve stinných kráterech poblíž pólů až po 130 stupňů Celsia na sluncem ozářené části na rovníku.

Měsíční pachy a konspirační teorie

Zajímalo vás, jak voní měsíční regolit (vrstva sypkých hornin pokrývající povrch)? Na videozáznamech natočených během misí Apollo stoupá jako prach. Je lepší ho nevdechovat, protože má drsnou strukturu a poškozuje dýchací cesty. Astronauti mise Apollo pach cítili po návratu z procházky po povrchu. Charles Duke Jr. z mise Apollo 16 tvrdí, že má zápach podobný použitému střelnému prachu.

Když už mluvíme o misích Apollo, stojí za zmínku, že konspirační teorie jsou často výsledkem nepochopení faktů. První kroky Neila Armstronga při misi Apollo 11 na povrchu Měsíce byly ve skutečnosti zaznamenány ve studiu. Šlo o záznam přenosu z Měsíce, který byl promítán na plátno. V té době nebylo možné realizovat přenos přímo.

Proč je Měsíc při úplňku tak jasný?

Řeknete, že je jasný, protože je osvětlený po celé své délce. A to je dobrá odpověď, ale když se položí otázka, proč je Měsíc necelé tři dny před úplňkem, kdy je viditelný z 95 %, již dvakrát tmavší než v úplňku, vyvstanou pochybnosti.

Vysoký jas Měsíce v úplňku je důsledkem optiky a geometrie. V té době dopadá sluneční světlo kolmo na jeho povrch, nevznikají žádné stíny, s výjimkou okolí pólů, a proto je Měsíc tak jasný. Proto když chcete pozorovat měsíční krátery, je lepší to dělat mimo úplněk.

Skutečnost, že velikost Měsíce na obloze je blízká velikosti Slunce, je zase náhoda, která umožňuje pozorovat velkolepá zatmění Slunce. Zajímavé je, že jsou častější než zatmění Měsíce, ale pokrývají jen malou část Země, takže musíte mít štěstí, abyste se ocitli na místě, kde k nim dochází.

Jak jasný je Měsíc a jak rychle mění svou polohu na obloze?

Ukázalo se, že by bylo potřeba téměř 400 000 Měsíců, aby se stal stejně jasným jako za slunečného dne. A protože polovina nebeské sféry, kterou můžeme vidět odkudkoli na Zemi, má plochu asi 100 000 úplňků, ani sledování oblohy s nimi by neudělalo z noci den.

Měsíc je přesto jasným zdrojem světla, i když sluneční světlo pouze odráží. Zajímavé je, že i když Slunce osvětluje jen malý srpek, je možné vidět záři té části, která není přímo osvětlena, ale je obrácena k Zemi. Ta je osvětlena slunečním světlem odraženým od Země. Tento jev se nazývá zemský svit.

Samotný povrch Měsíce je tmavý, a přestože se při pohledu pouhým okem jeví jako světle šedý, v praxi je tmavý jako asfalt. V úplňku se jeví bílý, protože odráží sluneční světlo. V každém okamžiku je vždy osvětlena polovina Měsíce, ale pozorujeme fáze, jak Měsíc mění svou polohu vůči Zemi a Slunci.

Měsíc rychle mění svou polohu na obloze. Změna výšky Slunce nad obzorem v době jeho východu probíhá pomalu s ročním obdobím. Na druhou stranu může Měsíc dosáhnout vrcholu ve zcela jiné výšce již po jednom týdnu. Pro pozorovatele z Česka až 10 stupňů nad obzorem, ale také až 70 stupňů. Každý den také vychází téměř o dvě hodiny později.

Jak velkou část Měsíce budeme moci pozorovat ze Země?

Rčení, že Měsíc je neustále otočený k jedné straně Země, je pravdivé, ale jen téměř. Má totiž kulový tvar, což znamená, že v úplňku je ze Země viditelných méně než 50 % jeho povrchu. Zároveň Měsíc neobíhá kolem Země po dokonale kruhové dráze a osa jeho rotace není kolmá na jeho rovinu. V důsledku toho se na videozáznamech snímků Měsíce pořízených při po sobě následujících úplňcích bude zdát, že se Měsíc kýve. Právě díky takzvaným libracím jsme schopni za šest let spatřit 59 procent povrchu Měsíce.

Zbývajících 41 procent je část, která je ze Země neviditelná, ale již ji pozorovaly družice, lidé z misí Apollo a čínské rovery. Vzhledem k tomu, že jej Slunce osvětluje celý, máme pro pozorovatele ze Země Měsíc v novu.

Bude Měsíc stejný i za tisíc nebo milion let? Bude o něco vzdálenější, jak se bude od Země neustále vzdalovat, ale jeho povrch se výrazně nezmění. Každý den na jeho povrch dopadají tisíce meteoroidů, ale těch velkých je málo a jsou daleko od sebe.

Zdroj: redakce – autorský článek, NASA