České obrněné sny. V arzenálu nejspíš přibude 77 tanků Leopard 2A8

Po ruské invazi na Ukrajinu se např. Polsko rozhodlo pořídit 1000 jihokorejských tanků K2. Česká vláda se rozhodla jít jinou cestou a projevila zájem o pořízení 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8, které by měly být vyrobeny v průběhu tohoto desetiletí, jak píše web ESUT. Vysvětlujeme, jaké výkony nabízí tyto tanky.

Tank Leopard 2A8 – vrchol evropského obrněného myšlení

Tanky Leopard 2A8 představují první pokrok v konstrukci pancíře a systémů od 15 let starého Leopardu 2A7. Nová konstrukce využívá novější pancéřové materiály a důležitý systém aktivní obrany.

Ten je dnes nezbytný pro ochranu tanku před útokem protitankových řízených střel schopných propálit i 1 m pancéřové oceli. Jejich provozovatelé velmi často útočí na tanky v bočním pancíři, který poskytuje jen zlomek ochrany čelního pancíře, jak píše web Defence Blog.

Desítky záběrů přepadů tohoto typu je možné vidět na Ukrajině a o několik let dříve udělalo svou bolestivou domácí práci Turecko. Během bojů s Islámským státem (ISIS) o město Al-Báb v prosinci 2016 přišlo Turecko nejméně o 10 tanků Leopard 2A4.

To přimělo konstruktéry tanků Leopard 2 k integraci systému Trophy od izraelské společnosti Rafael, který je určen k sestřelování přilétajících střel z jakéhokoli směru. Systém, který se používá také na amerických tancích M1A2 SEP V3 Abrams, je založen na využití radaru a protiraketových odpalovacích zařízení k fyzické likvidaci hrozeb.

Za zmínku však stojí, že v případě tanků Leopard 2A8 již není řešení pouze přidáno na věž jako v případě Leopardů 2A7A1/2A7V, ale je již integrováno ve věži. Kromě toho byl strop zesílen proti útoku kazetovou municí podobně jako munice Puma a kanónové houfnice PzH 2000.

Naopak výzbroj zůstala nezměněna a nadále ji tvořil kanon ráže 120 mm s 55 rážemi namísto například kanonu ráže 130 mm, který prosazoval Rheinmetall u svého budoucího tanku KF51 Panther.

Kromě toho byla veškerá optoelektronika nahrazena nejnovějšími dostupnými řešeními a interiér tanku byl výrazně digitalizován, což zvyšuje efektivitu a rychlost práce posádky.

Česká ministryně obrany Jana Černochová dala souhlas vlády k jednání o možnosti připojit se k plánovanému nákupu tanků Leopard 2A8 v Německu. České potřeby by dramaticky zvýšily objem objednávky o dalších 77 kusů. Ministerstvo argumentuje tím, že větší objednávka bude levnější než malá série a zkrátí se jim doba výroby a náklady na logistiku jednotek.

Zdroj: redakce, esut.de, defence-blog.com