Dokážou prý zničit tanky Abrams i Leopard. Rusové se chlubí novými zbraněmi

Ruská propaganda se chlubí bojovou platformou Marker, která se chystá na frontu. Kremlem ovládaná média zdůrazňují, že jde o stroj, který dokáže bojovat s tanky Abrams a Leopardy, jak píše server Almayadeen. Jsou tyto zbraně skutečně schopné ohrozit německé a americké tanky?

Na úvod článku bychom rádi upozornili, že mnohé informace o údajných útocích a agresi z ukrajinské strany a o průběhu války, které uvádějí ruská média a běloruská státní média, pravděpodobně nejsou pravdivé. Tyto zprávy mohou být součástí informační války ze strany Ruské federace.

Režimní ruská média široce komentovala rozhodnutí Západu dodat Ukrajině tanky Leopard a oznámení USA o vyslání 31 Abramsů na frontu. Jak se dalo očekávat, kremelská propaganda na tyto informace reagovala zveřejněním materiálů o domácích zbraních, které jsou údajně schopny porazit americká a evropská vozidla.

Platforma „Marker“ – zastrašování nebo skutečná hrozba?

Autonomní platforma Marker byla údajně testována na kosmodromu Vostočnyj. Společnost Roskomos, která jej začala testovat v roce 2021, jej prý testuje jako „robotický bezpečnostní systém“. Stroj však může být vybaven i zbraněmi. Rusové tvrdí, že technika brzy dorazí na frontu, ale neuvádějí, kolik jednotek se na Ukrajině objeví.

Pozoruhodné je, že těsně před Putinovou agresí proti Ukrajině Moskva označila platformu Marker za hlasem ovládaný systém, který funguje jako protidronová zbraň. Prototypy platformy v kolové a pásové verzi navrhla Ruská nadace pro perspektivní výzkum (FPI) ve spolupráci se společností NPO Androidnaya Technika.

Bojový modul Marker může být vybaven puškou ráže 12,7 mm a granátomety RPG-26. Konstruktéři chtějí, aby robota podporovala také křižující munice, jak píše server Defense Post. Může taková výzbroj skutečně ohrozit Abramse a Leopardy?

Abrams a Leopardy proti Rusům

Ačkoli je americký stroj stále jedním z nejlepších tanků na světě, při nesprávném použití se může snadno stát obětí nenápadné cirkulující munice nebo levných a lehkých ručních granátometů. To není překvapivé, protože každé vybavení se může zničit, pokud se nepoužívá správně.

Je třeba mít na paměti, že Ukrajinci absolvují odpovídající výcvik v používání těchto tanků, během něhož budou jistě informováni i o výše uvedených nebezpečích.

Skutečná bojová hodnota „markerů“ zůstává samostatnou otázkou. Stojí za zmínku, že během války opakovaně vyšlo najevo, že nové ruské zbraně jsou ve skutečnosti stará elektronika s novým tělem. Proto nelze vyloučit, že v éře chybějících komponentů zůstane stroj Marker účinnou zbraní pouze na stránkách ruských propagandistických médií.

Kromě toho je k vážnému poškození Abramsů a Leopardů zapotřebí dostatečná přesnost, která nepatří mezi silné stránky Rusů. Zastaralé technologie, ale i lidské chyby již způsobily, že přesné zbraně namířené na Ukrajinu nakonec dopadly na území agresorské země.

Zdroj: redakce – autorský text, thedefensepost.com, english.almayadeen.net