Byla spatřena izraelská stíhačka s jejich nejsilnější zbraní. Bomba SPICE-2000 vyniká sílou, přesností a váží přes 900 kg

Na platformě X se objevila pozoruhodná fotografie. Zobrazuje izraelskou stíhačku F-16, vybavenou bombou SPICE-2000, což je pravděpodobně nejvýkonnější zbraň v izraelském arzenálu proti Hamásu. Spekuluje se, že tato bomba byla již použita v konfliktu.

SPICE – Převrat v Ozbrojení

SPICE (Smart, Precise Impact, Cost-Effective) je rodina bomb vyvinutá v Izraeli, charakteristická svým elektrooptickým GPS naváděcím systémem. Tato technologie proměňuje běžné bomby v inteligentní, přesné zbraně. SPICE existuje ve variantách 250, 1000 a 2000, což odpovídá jejich hmotnosti – SPICE-2000 váží přibližně 907 kilogramů, píše portál Israel Defense.

Technologie a přesnost SPICE-2000

SPICE-2000 kombinuje inerciální navigační systém s GPS a umožňuje obsluze obdržet obraz z kamery bomby až do okamžiku odpálení. Sklopná křídla bomby rozšiřují její dosah až o 60 kilometrů, což zvyšuje přesnost a snižuje chybu dopadu na 3 metry. Satelitní navádění umožňuje bombě operovat v režimu „odhoď a zapomeň“.

Další vlastnosti a kompatibilita

SPICE-2000 obsahuje AI systém pro automatickou detekci cílů a je schopna zasahovat pohyblivé cíle. Kompatibilní je s izraelskými stíhačkami F-15, F-16 a F-35, a podle společností Rafael a Diehl Defence, mohou být bombami SPICE vyzbrojeny i stíhačky Eurofighter Typhoon.

Kontext zveřejnění fotografie

Odborníci z kanálu OSINTechnical spekulují, že zveřejnění fotografie může souviset s oznámením o zničení domu Ismaila Haníji, šéfa politického byra Hamásu, což naznačuje možné použití SPICE-2000 v tomto náletu. Ačkoli se Haníja v době útoku nacházel v Kataru, jeho nemovitost v pásmu Gazy mohla sloužit jako teroristická infrastruktura.

Zdroj: X; Israel Defense