Nové chytré náboje mají mají pomoci odstřelovačům trefit cíl. Budou naváděné podobně jako rakety

Odstřelovač je vojenský střelec vycvičený k likvidaci cílů na velkou vzdálenost, takže jeho práce je mnohem složitější než jen zamířit a stisknout spoušť. Musí také brát v úvahu faktory, jako je rychlost a směr větru, vzdálenost a v některých případech dokonce zakřivení Země, aby se dráha letu střely nezměnila a skutečně dosáhla cíle. Přesnost je proto nesmírně důležitá, zejména pokud jde o vojenské odstřelovače.

Jejich práce však již nemusí být tak obtížná díky zavedení řízených střel. V podstatě se jedná o tradiční střely se zabudovaným naváděcím systémem. Představte si střelu, která se dokáže nejen navádět na cíl, ale také v případě jakékoli změny korigovat svou trajektorii letu. Agentura amerického ministerstva obrany DARPA pracuje právě na takovém projektu, nazvaném Extreme Accuracy Tasked Ordnance, zkráceně EXACTO. Projekt se zabývá výrobou střel ráže 50 mm pro samonaváděcí střely, píše server Slash Gear.

Náboj EXACTO dokáže odvést většinu práce za odstřelovače a je odolný i vůči dalším faktorům, které odstřelovači nemohou ovlivnit, jako je například nepředvídatelný boční vítr. Další výhodou řízených střel je, že usnadňují ničení i pohyblivých cílů. Vzhledem k tomu, že se jedná o utajovaný projekt, DARPA nezveřejnila přesné vědecké a technologické informace o střelách EXACTO.

Lze však předpokládat, že technologie zahrnuje zabudování optických senzorů do hřebene střely, které v případě potřeby usnadňují změnu trajektorie střely. V podstatě to znamená, že střela používá optické senzory k přesnému zaměření laserem označeného cíle, zatímco na jejím ocase jsou „křídla“, která lze použít ke korekci dráhy letu, pokud se zdá, že se odchyluje od kurzu.

Video z testů ostré střelby ukazuje, jak střela EXACTO namířená na jiný bod mění ve vzduchu extrémně prudce směr, aby zasáhla zamýšlený cíl. DARPA na YouTube zveřejnila také další demonstrační video, tentokrát s pohyblivými cíli, v němž zkušený střelec i úplný nováček úspěšně zasáhli pohyblivý cíl střelou EXACTO. To podpořilo tvrzení agentury, že systém může používat i střelec, který s ním začíná. Ale jako všechno, i tato technologie má určité nevýhody.

Zdroj: slashgear.com, redakce