Aplikace v chytrých hodinkách zabrání tomu, abyste dostali úpal

Úpal je jednou z věcí, která se může člověku běžně stát a může mít za následek i smrt. Nová aplikace založená na chytrých hodinkách varuje svého nositele, než bude příliš pozdě.

Úpal je celkové přehřátí organismu. Dochází k němu v důsledku pobytu v prostorách s vysokými teplotami, nedostatečným přívodem čerstvého vzduchu či na místech s vysokou vlhkostí, zejména pak v kombinaci s nedostatečným pitným režimem, píše web Lekárna.

Nová aplikace, která byla vytvořena v technologickém institutu v Massachusetts (MIT), je součástí běžně dostupných chytrých hodinek. Přes Bluetooth je aplikace propojena s páskem na ruku pro sledování srdečního tepu a nepřetržitě analyzuje údaje o srdeční frekvenci. Algoritmus v aplikaci je schopen odhadnout aktuální tělesnou teplotu nositele.

Dokud je tato teplota v bezpečné zóně, hodinky zobrazují symbol palce na zeleném pozadí. Tento displej se promění na žluté pozadí, pokud je možnost nebezpečí a pokud je tělesná teplota příliš vysoká, přejde na znamení stop na červeném pozadí. V tu chvíli také upozorní nositele.

Podle webu NewAtlas, americká námořní pěchota testovala od loňského října během základního výcviku 170 prototypů těchto chytrých hodinek s novou aplikací. Vykázala dobré výsledky a poskytla doporučení pro zlepšení technologie. 

Zatímco vývojový projekt financovaný americkou armádou skončil, James Balcius, který je vedoucí výzkumník projektu a sám je armádním veteránem, nyní hledá příležitosti využití aplikace v civilním sektoru.

„V základním armádním tréninku jsem měl tepelné zranění,“ řekl Balcius. „Je pro mě velmi osobní, chtít zabránit tomu, aby si tím musel projít někdo jiný.“

Zdroj: nexatlas.com, news.mit.edu, lekarna.cz