Toto monstrum je nové obojživelné vozidlo námořní pěchoty a bude doprovázet tanky Abrams

Americká námořní pěchota obměňuje své vybavení. Stará obojživelná vozidla AAV7 nahradí moderní plovoucí transportéry. Kontrakt na výrobu jejich první série byl právě podepsán se společností BAE Systems.

Námořní pěchota dostane nástupce obrněných obojživelných transportérů AAV7 vyvinutých v 70. letech minulého století. Jedná se o velká vozidla, která pojmou až 25 vojáků a posádku, ale jejich pancéřování a ochrana proti minám zdaleka nejsou dostatečné.

Navíc obojživelné lodě používané námořní pěchotou dostaly v roce 2021 zákaz plavby kvůli potopení jednoho z vozidel, které skončilo smrtí vojáků. V důsledku toho se pořízení nového vozidla stalo pro sbor naléhavou potřebou.

Řešením se ukázalo být obojživelné bojové vozidlo (Amphibious Combat Vehicle – AVC), které vyvinula společnost BAE Systems na základě italského kolového obrněného transportéru Iveco SuperAV.

Nová smlouva se společností BAE Systems počítá se sériovou výrobou AVC – protože vozidla vyrobená od roku 2021 byla předsériovým vybavením, které sloužilo ke komplexním zkouškám. Potřeby námořní pěchoty byly nakonec odhadnuty na více než 570 vozidel, jak píše na webu výrobce.

ACV – nové obojživelné vozidlo námořní pěchoty

Předpoklady, za kterých bylo nové vybavení námořní pěchoty vyvíjeno, byly poměrně náročné. Vozidlo mělo být i přes svůj pohon 8×8 kol schopno doprovázet tanky Abrams v obtížném terénu (v současné době námořní pěchota tanky nemá) a mělo mít výzbroj, která by ničila srovnatelnou nepřátelskou techniku, a podporovat vojáky během boje.

Za velmi důležitou vlastnost byla považována schopnost rychle plavat, a to i ve vysokých vlnách. Díky tomu může ACV opustit výsadkovou loď až 19 kilometrů od pobřeží a vzdálenost, která ji dělí od břehu, překonat rychlostí osmi uzlů.

Nakonec má být obojživelné vozidlo vyvinuto, aniž by došlo ke ztrátě ochrany, do podoby varianty, která pluje mnohem vyšší rychlostí, řádově 13-15 uzlů.

Pro námořní pěchotu bylo vyvinuto obojživelné vozidlo ACV v několika verzích – vozidlo technické ochrany ACV-R, transportér ACV-P, velitelské vozidlo ACV-C a bojové vozidlo pěchoty ACV-30.

Zdroj: redakce, baesystems.com