Chcete lépe usínat? „Nesundávejte si ponožky.“ vzkazují vědci!

Pokud patříte k lidem, kteří mají problém s usínáním, budou vás zajímat výsledky studie zveřejněná na severu howstuffworks.com. Stačí si jen na spaní obléct pár ponožek! Jak je možné, že jejich nošení znamená takový rozdíl?

Abyste pochopili proč, musíte nejprve pochopit vztah mezi teplotou tělesného jádra a spánkem. Během dne je průměrná teplota lidského těla 37 °C. V noci však teplota během šesti nebo sedmi hodin spánku klesne o zhruba 1 °C. Tento postupný pokles tělesné teploty je klíčovou součástí procesu usínání. A čím rychleji se vám podaří snížit teplotu tělesného jádra, tím dřív usnete.

Jedním ze způsobů, jak vaše tělo reguluje příliš vysokou teplotu je rozšíření cév. Doslova vyšle teplejší krev z tělesného jádra do zbytku těla, aby ji ochladil. A zde přicházejí ke slovu vaše nohy. Dlaně a chodidla jsou nejúčinnějšími výměníky tepla v těle. Zahřátí chodidel před spaním pomocí teplé lázně nebo nošením ponožek podporuje rozšíření cév, což následně snižuje teplotu tělesného jádra rychleji než při usínání se studenýma, bosýma nohama.

V Jižní Koreji už jsou dokonce k dostání speciálních „spací ponožky“, které podle dalšího menšího výzkumu nejenže urychlují nástup spánku, ale dokáží prodloužit jeho celkovou dobu v průměru o 30 minut a značně zredukovat noční probouzení.

Ověřit si výsledky tohoto výzkumu můžete sami a klidně ještě dnes večer. Pro větší pohodlí vědci doporučují sáhnout po ponožkách z přírodních materiálů. 

Zdroj: howstuffworks.com