Můžete se psem do supermarketu? Budete překvapeni, jaká pravidla Penny zavedlo
Domácí mazlíčci jsou součástí života nespočtu lidí. V tuzemských domácnostech vévodí psi a kočky. Chlupáči nabízejí empatii, porozumění, komfort i společnost. Vlastníci je berou jako součást rodiny – více než polovina jim kupuje narozeninové dárky a přes 75 % lidí s sebou zvířata bere na dovolené, výlety nebo do restaurací či kaváren. Ne všechna místa ale mazlíčky vítají s otevřenou náručí.
Starost o pejska sice představuje velkou zodpovědnost, váš mazlíček má ale úžasnou schopnost vám veškerou péči vrátit. Je vám věrný, představuje oporu a vždy je tu pro vás. Psychické i fyzické aspekty tohoto přátelství mají na lidské zdraví prokazatelný vliv. Jestliže už psa máte, jistě znáte ten skvělý pocit, když se vracíte domů po náročném dni a hned po otevření dveří se na vás nadšeně vrhne váš mazlíček. Energicky vás vítá a zaplavuje vás pocity štěstí. Co se týče pořizování domácích zvířat, Češi zaujímají v Evropě přední místo. Aktuálně jde vcelku o trend – v českých domácnostech najdeme přes dva miliony psů a koček. Než si ale zvířátko pořídíte, je samozřejmě potřeba zvážit veškerá pro a proti. Ne všude je totiž dovolené mít mazlíčka s sebou.

Pozor, kam ho berete
Jakmile si pořídíte psa, automaticky musíte vždy myslet na to, že ho na mnoho míst budete muset vzít s vámi. Ačkoliv žijeme ve 21. století a pejsci jsou na většině místech vítání, stále se najde pár takových, kde je nutné být se čtyřnohým miláčkem opatrný. A jedním místem, kde je potřeba obezřetnost, je supermarket. Někteří jedinci jsou přesvědčeni, že psi do obchodů zkrátka nepatří. „Zřejmě za to může zvýšený strach z dodržení hygieny a možného přenosu nemocí. Ale dnešní doba se posunula hodně dopředu a není proto divu, že některé obchody psy už dokonce vítají s otevřenou náručí,“ píše web Kupi. Jaké stanovisko zaujímají samotné prodejny?
Některé obchody jsou vstřícné
Doba se stále vyvíjí a psi už tak nejsou na většině místech tabu. Ačkoliv je dobré si vstřícnost vůči mazlíčkům u konkrétního podniku pokaždé ověřit, je dnes poměrně běžné vzít s sebou i psa na vodítku. Problém s tím nemá například nábytkový gigant IKEA nebo obchod se sportovními potřebami Decathlon. Psům se nebrání ani prodejny s obuví CCC nebo zverimexy. Které druhy obchodů jsou jim ale stále v drtivé většině případů zapovězeny? Často narazíte v potravinových supermarketech. Právě obchody jako Penny, Coop, Albert nebo Tesco svým zákazníkům vstup s pejsky nepovolují. Hlavním argumentem jsou zvýšené hygienické standardy. „Obchod s potravinami má svá pravidla, která bychom měli dodržovat. Je to místo, kde by měla být hygiena a čistota na prvním místě a nikdo si nepřejeme chodit někam, kde je možnost znečištění nebo kde hrozí zvýšené množství bakterií,“ píše web Medium. Řetězce se bojí, že by zvířata mohla zboží kontaminovat. Samozřejmě hrozí i jeho poškození.
Penny zvířata nepovoluje
Vzít psa na procházku a cestou nakoupit – to se jeví jako ideální plán. Bohužel na tento scénář ale budete muset rychle zapomenout. Supermarkety vás dovnitř se psem zkrátka nepustí, a to ani v případě, že je na vodítku a má náhubek. Důvodem jsou již zmíněná hygienická opatření. Právě ta ve svém provozním řádu cituje řetězec Penny, který detailně svým zákazníkům popisuje pravidla ohledně vstupu se psem či jinými zvířaty. „Z důvodu hygieny prostředí a prevence kontaminace potravin se nesmí v prodejně pohybovat volně žádné zvíře, nejen pes, což společnost označuje symbolem na samolepce u vstupu do každé prodejny. Vstup se psy či jinými zvířaty na prodejní plochu je zakázán vyjma případů uvedených v následujících bodech tohoto provozního řádu,“ vysvětluje na svém webu Penny.
Nepočítejte tedy s tím, že váš mazlíček absolvuje nákup s vámi. Mnoho lidí si častokrát myslí, že pokud je pes na vodítku a má náhubek, do prodejny může. To je ale omyl. „Majitelé čtyřnohých mazlíčků tak musí počítat s tím, že v prodejně potravin jim vodítko nebo náhubek nepomůže. Některé prodejny však mají takzvaný předvstup, kde si mohou majitelé své zvířátko uvázat,“ píše Kupi. Pamatujte na to, že pejska budete muset nechat uvázaného venku. Nebo ho raději nechte doma úplně a budete mít během nakupování o starost méně.

Existují speciální případy
Samozřejmě se ale najdou i výjimky. Společnost Penny zdůrazňuje, že umožňuje do prodejen vstup vodícím nebo služebním psům. Takový pes nicméně musí být na vodítku, mít náhubek a být náležitě vycvičen. Také musí být viditelně označen jako vodící či služební a jeho majitel musí být schopen v případě vyzvání předložit jeho průkaz. „Psovod doprovázející psa bere na vědomí, že je plně odpovědný za veškerou škodu způsobenou psem v prodejně,“ píše Penny. Vlastníci tak musí být stále opatrní. Za mazlíčka i v těchto případech nesou plnou odpovědnost.
Do speciální kategorie patří i malí psíci, kteří se vejdou do přenosné tašky. Penny umožňuje vstup se zvířetem, které je umístěno v přepravním boxu nebo tašce s nepropustným dnem. Tím se totiž zamezí případným kontaktem se zbožím. Jestliže tedy vlastníte opravdu malého psíka, kterého hravě unesete v přenosné schránce, do obchodu si ho vzít můžete. Mějte ale na paměti, že ho během nákupu budete muset mít stále u sebe a v ruce.
Vlastníci chtějí změnu
Ačkoliv se zákaz psů v potravinových řetězcích jeví jako logický, u nespočtu lidí se stále setkává s nepochopením. Není se čemu divit – v zemi, kde má téměř každá druhá domácnost zvířecího mazlíčka, který je považován za právoplatného člena rodiny, jsou tato striktní pravidla neoblíbená. I proto se někteří snaží nařízení supermarketů obejít, obchody jako Penny nicméně ve svém provozním řádu mluví jasně. Připravte se tak na to, že pejsci i jiní miláčci budou muset během nakupování zůstat venku nebo doma.