Vědci předpovídají totální apokalypsu světa. Zapište si rok 2038 – nebo raději ne
V roce 2038 dojde k události, která by mohla způsobit obrovské problémy po celém světě. Vyprší totiž čas. Tedy alespoň některým elektronickým zařízením.
Dnešní doba je nesmírně závislá na nejrůznějších technologiích a bez počítačů a internetu by svět nemohl fungovat tak, jak jsme zvyklí. Není proto divu, že vzrůstají obavy o naši budoucnost. Podle expertů se totiž blíží děsivá událost, kvůli které by důležité systémy, na které se denně spoléháme, mohly selhat.
Konec času
Počítačům dochází čas. Tedy alespoň některým. Přesně by jim měl vypršet 19. ledna 2038 ve 3 hodiny, 14 minut a 8 sekund ráno. Právě v tu dobu totiž některé počítače dosáhnou limitu času, který dokážou zobrazit.
Věc se týká zařízení, která pro měření času využívají systém Unix Time. Ten počítá čas od 1. ledna 1970 na sekundy přesně. Systém je nastaven tak, aby byl schopen napočítat zhruba 2,1 miliardy sekund. A právě tohoto limitu dosáhne ve zmíněný den.
„Je to programátorská chyba, kterou je potřeba opravit. Pokud tak neučiníme, vystavujeme se riziku nejasných problémů. Systémy selžou tak, jak si nejsme schopni ani představit,“ uvedl před časem expert na celosvětovou kybernetickou bezpečnost Mikko Hypponen v rozhovoru pro What the Tech?.
Hrozba pro společnost
Ve chvíli, kdy počítačům vyprší čas, může nastat celá řada závažných problémů. V současnosti na počítačové systémy spoléhá například letecká doprava, vlaky, školství, elektrárny, a dokonce i například obchody. Kdyby se systém zhroutil, znamenalo by to nepředstavitelné problémy.
Řada společností už problém vyřešila
Protože ovšem s touto událostí mnozí programátoři počítají, začali se na ni včas připravovat. Problém v systému Unix Time tkvěl v tom, že byl původně systém pouze 32-bitový. Už několik let se však dodávají počítače 64-bitové, jež umí zobrazovat dvojnásobně více času.
Konec Unix Time, který se týká pouze 32-bitových systémů, tak postihne jen starší zařízení. Pravdou ale je, že v roce 2038 už bude většina uživatelů i společnosti využívat právě novější technologie se 64-bity. Například Microsoft dodává 64-bitové systémy už od roku 2005. Apple pak od roku 2007. Skutečnost, že by někdo v roce 2038 používal starší počítače, je tedy velmi nepravděpodobná.
Problém by mohl nastat hlavně u serverů, na kterých jsou uložena uživatelská data a také klíčová data velkých společností. Experti se však shodují na tom, že do roku 2038 budou všechny tyto servery vyměněny za modernější.
Problém roku 2000
Už před lety se řešil podobný problém. V devadesátých letech vzrostly velké obavy z toho, jak se dokážou počítače adaptovat na rok 2000. Všechny byly totiž postaveny tak, aby měnily pouze poslední dvě čísla při zapisování roků.
Programátoři se báli, že počítače přechod do nového tisíciletí nezvládnout a celý systém se zhroutí. To nakonec vyústilo až ve strach z konce světa a někteří lidé krátce před příchodem roku 2000 propadli hysterii. Už v roce 1995 se ale řada společností po celém světě začala na tuto změnu připravovat a spustili úpravu svých systémů.
Jak dnes už víme, s příchodem roku 2000 k žádné apokalypse nedošlo. Pravdou je, že nějakou dobu nefungovaly některé počítačové programy správně, to ale bylo velmi rychle napraveno. I tak byly ale obavy 31. prosince 1999 velké. Ve Skotsku byla například před půlnocí kompletně zastavena letecká přeprava, neboť se experti báli toho, že s prvním dnem roku 2000 přestanou důležité systémy fungovat. K tomu ale nedošlo a vše fungovalo na jedničku.
Zdroje: whatthetech.tv, theguardian.com, Daily Mail
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]